Jak se připravit na povodně? Ministerstvo vnitra zveřejnilo pokyny pro obyvatele rizikových oblastí
Obyvatelé rizikových oblastí by měli mít připravené evakuační zavazadlo, maximálně zabezpečit své domovy a myslet na blízké, o které pečují. V informačních materiálech to uvádí ministerstvo vnitra a Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR. Aktuální vývoj počasí by měli podle pokynů sledovat všichni, jelikož velké srážky mohou způsobit sesuvy půdy i mimo záplavové oblasti. Cestování do rizikových oblastí by se lidé měli vyhnout.
Pro obyvatele záplavových oblastí
Mapu záplavových oblastí na svém webu zveřejňuje ministerstvo životního prostředí. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) pak aktualizované mapy s přehledem výstrah platných den po dni.
Lidem v rizikových oblastech úřady doporučují, aby měli připravené evakuační zavazadlo pro případný rychlý přesun na bezpečné místo. To by mělo obsahovat například doklady, hotvost, náhradní oblečení, důležité léky nebo pitnou vodu.
S přípravou evakuačního zavazadla či nákupem mohou lidé pomoci i zranitelným osobám ve svém okolí, vyzývá ministerstvo vnitra.
Klíčové je rovněž zabezpečení obydlí. Především v oblastech, které byly povodněmi zasaženy už v minulosti, například jim voda vyplavila sklepy, by lidé měli přenést cennosti do vyšších pater obydlí a předejít tak škodám.
Lidé mohou své domovy ochránit také rozmístěním pytlů z pískem, ty většinou distribuuje radnice.
Lidé mimo záplavové oblasti
Všichni by se dle doporučení ministerstva vnitra měli vyhnout cestování do záplavových oblastí a sledovat aktuální vývoj počasí, jelikož extrémní úhrny srážek mohou způsobit například sesuvy půdy. Zapomenout by lidé neměli také na svá vozidla a přeparkovat je za záplavových oblastí.
Pro případ výpadku přívodu elektřiny vláda doporučuje mít nabité mobilní telefony a mít doma dostatečné zásoby pitné vody. Neustálý přístup k informacím zajistí rádio s náhradními bateriemi.
Pojistné události
V případě, že dojde ke zničení nějakého majetku vlivem povodně, je možné takovou událost nahlásit na pojišťovnu. V tom případě je nejlepší následky živlu zdokumentovat na telefon a co nejdříve se na pojišťovnu obrátit.
Pokud je to možné, s likvidací zničeného majetku počkejte do příjezdu likvidátora pojišťovny. Hodit se bude také fotka majetku před zničením nebo účtenky z nákupu.