Ondráčka končí v čele české pobočky protikorupční organizace Transparency International
David Ondráčka končí po 13 letech v pozici ředitele protikorupční organizace Transparency International Česká republika. Řízením této nevládní neziskové organizace pověřila správní rada právníka a experta na problematiku korupce Petra Leyera. Organizace o tom v pátek informovala v tiskové zprávě.
Ondráčka do české pobočky Transparency International nastoupil v roce 2002 na pozici projektového manažera. Ředitelem se stal o šest let později.
„Cítím, že je pro mě čas, abych tu káru předal,“ uvedl ke svému odchodu z čela organizace Ondráčka. „Hodně věcí se mi snad povedlo změnit, mnoha nekalým zájmům jsem zkřížil cestu, šel do ostrých sporů se zájmovými skupinami, úředníky i politiky, řešil politickou korupci, financování kampaní, zneužívání dotací nebo regulaci hazardu,“ dodal.
Nejméně průhledné financování kampaně mají hnutí ANO a SPD, uvádí Transparency International
Číst článek
Předseda správní rady organizace Jan Spáčil ocenil Ondráčkovu práci. Odcházející předseda podle něj pomohl otevřít desítky závažných korupčních kauz a aktivně lobboval za zlepšení klíčové protikorupční legislativy. „Stal se výraznou veřejnou tváři boje proti korupci v České republice,“ řekl Spáčil.
Správní rada Transparency International Česká republika pověřila vedením organizace Petra Leyera. Dlouholetý seniorní právník se zaměřuje především na oblasti veřejných zakázek, střetu zájmů, nastavování vnitřních protikorupčních mechanismů ve veřejné i soukromé sféře a fungování územních samospráv.
Česká pobočka mezinárodní sítě nevládních organizací Transparency International vznikla v roce 1998. Jejím cílem je mapovat stav korupce v Česku a aktivně přispívat k jejímu omezování. V Česku v ní pracuje 13 zaměstnanců a sedm stážistů.
Soudní spor s Babišem
Vláda se snaží přikrýt své podvody. Velká nákupní žranice se zatím nekoná, tvrdí Ondráčka
Číst článek
Podle údajů na svém webu upozornila organizace na 35 korupčních kauz a připomínkovala šest protikorupčních zákonů. Ke kauzám, které organizace řeší, patří mimo jiné otázka údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO).
Předseda vlády organizaci v minulosti opakovaně označil za zkorumpovanou. Letos v únoru středočeský krajský soud nepravomocně rozhodl, že se premiér za toto označení nemusí omlouvat. Podle soudu Babišova vyjádření významně nezasáhla do práv organizace.
Rozpočet organizace je kolem 11 milionů korun ročně. Financována je z darů od lidí a firem, grantů a dotací. Část peněz na své aktivity získává například organizováním školení či analýzami korupčních rizik pro firmy.