Pauza pro Metrostav. Jak velkým trestem je pro firmu stopka na veřejné zakázky? Může ji úplně položit? A jak se vůbec Metrostav zapletl do korupce v kauze Davida Ratha?
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman končí ve funkci a z množství souvisejících komentářů se zdá, jako by snad šlo o posledního spravedlivého, jehož smetla silně kontroverzní ministryně spravedlnosti.
Po zveřejnění informace o tom, že spolek utratil téměř šest milionů korun, se jeho klíčoví představitelé odmlčeli. „Mám teď veřejného vystupování asi na nějakou dobu dost,“ odepsal Minář.
„Dodržíme svůj slib. Nebudeme tříštit politické spektrum další malou stranou. Odstupujeme a podpoříme opoziční demokratické strany,“ napsal Mikuláš Minář na facebook.
„Chci, aby pravidla platila pro každého. To se dnes neděje a já vím, jak to zařídit,“ říká v rozhovoru někdejší ředitel Transparency International David Ondráčka, který se stal tváří hnutí Lidé PRO.
Podobný fond si zřídila například britská expremiérka Theresa Mayová. Jedná se o řešení, jež má zakladatele kompletně odstřihnout od vlivu na majetek, po odchodu z politiky by mu připadl zpět.
„Zastavila se velká vládní nákupní žranice. Ten návrh otevíral dveře pro nákupy z ruky a další věci, které by mohly být zneužitelné,“ řekl ředitel Transparency International David Ondráčka
Andrej Babiš ke krajskému soudu v úterý nedorazil, jeho advokát Jiří Urbánek ho omluvil. Také Transparency International za sebe vyslala advokáta Pavla Uhla, který je zároveň členem její správní rady.
Po neziskových organizacích si nyní vláda vysloužila i kritiku protikorupční skupiny Rady Evropy. Česku se totiž za poslední dva roky nepodařilo plně zavést ani jedno ze 14 původních doporučení.
Transparency International tvrdí, že by mělo Česko zlepšit například postavení demokratických institucí. Země také má posilovat profesionalitu státní správy a novelizovat zákon o finanční kontrole.
Organizace Transparency International ČR (TI) odeslala druhý podnět týkající se možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Tentokrát putuje k Evropské komisi.
Babiš vyjádření organizace odmítl, novinářům řekl, že holding převedl do svěřenských fondů. Podle TI ale Babiš Agrofert ovládá i po převedení koncernu do svěřenských fondů.