Babiš trvá na tom, že Transparency International je zkorumpovaná. Soud bude pokračovat v únoru
Premiér Andrej Babiš (ANO) připouští, že jeho kritika neziskové organizace Transparency International je ostrá, své výtky však pokládá za přiměřené. Jeho advokát to v úterý uvedl u soudu, který se začal zabývat žalobou Transparency International na předsedu vlády kvůli ochraně dobré pověsti. Šéf hnutí ANO organizaci opakovaně označil za zkorumpovanou.
Babiš ke středočeskému krajskému soudu nedorazil, jeho advokát Jiří Urbánek ho omluvil. Také Transparency International za sebe vyslala advokáta, a to Pavla Uhla, který je zároveň členem její správní rady.
Zástupcům médií a veřejnosti vydával soud vstupenky, protože předpokládal velký zájem o sledování jednání. Síň však zůstala poloprázdná.
Žaloba Transparency International napadá celkem 17 Babišových výroků. Soudce Vladimír Sommer připustil žalobu u 14 z nich, v nichž se premiér vyjadřoval k otázkám svého údajného střetu zájmů. Zbylé tři výroky totiž Babiš podle soudce pronesl v rámci výkonu funkce předsedy vlády – dva při interpelacích ve sněmovně a jeden při vyjádření k odvolání ministra kultury.
Zákon o evidenci skutečných majitelů? ‚Babiš by musel odkrýt karty,‘ shodují se neziskové organizace
Číst článek
Organizace požaduje omluvu a také to, aby se Babiš napříště výroků o zkorumpovanosti zdržel. Premiéra zažalovala loni v červenci. Její ředitel David Ondráčka tehdy uvedl, že Babiš své slovní útoky stále stupňuje. Poukázal na premiérovo vyjádření v České televizi, kde v reakci na zprávy o výsledku evropského auditu jeho střetu zájmů nazval Transparency International „udavačskou neziskovkou“.
Dohoda o smíru neprošla
Oba právníci v úterý nepřistoupili na soudní pokus o smír.
Uhl řekl, že premiér neprojevil žádnou sebereflexi. Urbánek poznamenal, že Babiš prezentoval své názory a nešlo o skutková tvrzení, která by se ukázala jako nepravdivá. V tom, že premiérovy výroky nebyly skutkovými tvrzeními, ale hodnotícími soudy, dal soudce právníkovi za pravdu.
Babiš podle Urbánka v rámci politické debaty popsal, jak je Transparency International financována – od ministerstev nebo od subjektů, které má z povahy věci kontrolovat. „Proto ji označuje za v tomto smyslu zkorumpovanou,“ prohlásil právník. Jako příklad uvedl to, že TI nejprve kritizovala České dráhy a následně s nimi uzavřela dohodu o spolupráci, na jejímž základě dráhy organizaci pravidelně přispívaly na provoz protikorupční linky.
‚Vyznívá jako obhajoba Babiše.‘ Transparency žádá přezkum verdiktu krajského úřadu v kauze střetu zájmů
Číst článek
Uhl se proti těmto slovům ohradil. „Způsob financování mého klienta, který je zcela transparentní a seznatelný z výročních zpráv, rozhodně nelze označit za korupci. Ty finanční vztahy jsou smluvně podložené, peníze se vyúčtovávají a důvod toho financování je přesně dán. Nelze jej označit za prosazování jakýchkoliv cizích nebo nepřátelských zájmů, jak neustále pan premiér tvrdí,“ řekl po jednání novinářům.
Babišův advokát u soudu upozornil také na to, že Transparency International vůči premiérovi užívá rovněž ostrou rétoriku. Zmínil označení za dotačního podvodníka, predátora a člověka, který pohrdá lidmi, rozkrádá stát a dopouští se politické korupce. „Žalobkyně (TI) již překročila určitou hranici a přímo se podílí na politickém boji,“ konstatoval Urbánek.
Soudce v úterý přečetl řadu Babišových rozhovorů a přehrál několik videozáznamů s vyjádřeními premiéra. Jednání bude pokračovat 11. února, dokdy soud zváží, jestli připustí další důkazy navržené žalovanou stranou.
Transparency International se tématu Babišova střetu zájmů věnuje dlouhodobě, poukazuje na dotační kauzu Čapí hnízdo nebo na majetkové vazby k holdingu Agrofert. Už dříve se jí zastal Sekretariát organizace v Berlíně, podle nějž česká pobočka jedná nezávisle a objektivně v souladu se základními hodnotami a cíli celé organizace.
Z výroční zprávy Transparency International za rok 2018 vyplývá, že náklady organizace činily 9,96 milionu korun, příjmy v podobě dotací, grantů či darů 10,22 milionu. Nejvíc peněz, téměř tři miliony, TI na projekty získala od ministerstva zahraničí, další peníze poskytly například resorty vnitra a práce a sociálních věcí. Mezi zdroji jsou také Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) nebo International Visegrad Fund. Z darů získala organizace zhruba dva miliony, polovinu od členů klubu Transparency International a polovinu od dalších individuálních či firemních dárců.