Index vnímání korupce: Česko si mírně polepšilo, dělí se o 38. místo s Litvou a Kyprem

Česko si polepšilo v indexu vnímání korupce ze 42. na 38. místo. Zemi v žebříčku pomohly stabilní podmínky pro založení nebo provozování byznysu. „Pro skutečné zlepšení je třeba učinit několik jednoduchých kroků,“ píše v tiskové zprávě mezinárodní nevládní organizace Transparency International, která upozorňuje i na střet zájmů premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Index (Corruption Perceptions Index – CPI) je sestavován od roku 1995. Země jsou v něm řazeny podle stupně vnímání korupce ve veřejném sektoru a podnikání s použitím stupnice 0–100, kde 100 bodů označuje zemi téměř bez korupce a 0 bodů znamená vysokou míru korupce.

Stejně jako Litva a Kypr

Česko v žebříčku potvrdilo mírně rostoucí trend: stejně jako loni si totiž polepšilo o dva body a poskočilo ze 42. místa na 38. příčku. Ze 100 možných bodů má Česko 59, tedy stejně jako Kypr nebo Litva. Na průměr Evropské unie (65 bodů) ale stále ztrácí šest bodů.

2:47

Prosazování zákonů proti korupci? Výsledky vlády jsou rozpačité, zní kritika na Babišův kabinet

Číst článek

„Naši politici sní o tom, že doženeme světovou špičku ekonomicky, sociálně a konkurenceschopností. Ale jsou zoufale nedůslední v omezování korupce, otevřenosti, kvalitě veřejného sektoru. V tom Česko spíše stagnuje a vznikají nová rizika, na která Index Transparency International poukazuje,“ říká o situaci David Ondráčka, ředitel Transparency International ČR.

Počet zemí se rok od roku mírně mění. Letos se jich hodnotilo celkem 180, přední pozice přitom nadále hájí severské země. Na první příčku se po roce vrátilo Dánsko (88 bodů jako loni), zpět na druhou příčku sesadilo Nový Zéland (87 bodů), který oproti loňsku ztratil dva body.

Ve srovnání se členskými zeměmi Evropské unie se Česko posunulo na sdílenou 16. pozici. Ve středu žebříčku se drží pobaltské státy (10., 16. a 19. místo).

Země Visegrádu bodově stagnují (Slovensko s 50 body, Polsko se 60), o jeden bod si oproti loňskému propadu polepšilo Maďarsko (46 bodů), které však zůstává u dna evropského srovnání a za sebou nechává pouze Řecko (45 bodů) a Bulharsko, které ztratilo další bod (42 bodů).

Co by mělo Česko zlepšit?

Berlínský sekretariát Česko v rámci regionu západní Evropy a EU označuje jako zemi, kterou je třeba sledovat.

‚Politizace pokračuje.‘ Opozice kritizuje vládou schválené škrty ve státní správě

Číst článek

„Česká republika své skóre v rámci CPI od roku 2014 neustále zlepšuje, ale události v uplynulém roce naznačují, že bodové zisky mohou být křehké. Předseda vlády byl shledán vinným ze střetu zájmů ve vztahu k jeho médiím. Byl také obviněn ze střetu zájmů ohledně spojení s firmou, která obdržela miliony eur z evropských dotací,“ píše v publikaci Transparency International.

Podle organizace by mělo Česko zlepšit například postavení demokratických institucí. „Politická reprezentace musí aktivně obhajovat jejich a respektovat dělbu moci s důrazem na nezávislou a profesionální justici a policii. Např. dlouho diskutovaná samospráva soudců je stále v nedohlednu. Důležitou roli v kontrole kvality právního státu hrají též nezávislá média a občanská společnost, uvádí Transparency International.

Země by také měla posilovat profesionalitu státní správy a uplatňovat a novelizovat zákon o finanční kontrole. Mezi doporučeními je také „zajištění otevřeného a důvěryhodného registru skutečných majitelů firem i v poslední době populárnějších svěřenských fondů“.

„Bez důrazu na funkční instituce, efektivní hospodaření, systémové reformy a nezávislou a důslednou justici to se situace nezlepší a domeček z karet se nám sesype při první větší krizi,“ říká David Ondráčka.

Jak se index počítá?

Žebříček je sestavován na základě výsledků průzkumů mezi experty, v nichž respondenti (ať již jednotlivci či organizace) hodnotí mimo jiné schopnost vládních institucí potlačovat a postihovat korupci.

Transparency International: Česko si ve vnímání korupce polepšilo, pomohly hlavně nové zákony

Číst článek

Dalšími kritérii jsou účinnost protikorupčních opatření, rozsah korupce v různých oblastech veřejné správy, míru transparentnosti jejího fungování a míru zneužívání veřejných funkcí a veřejných prostředků.

Jednotlivé průzkumy provádí nezávisle na sobě 12 mezinárodních odborných organizací ve 13 žebříčcích, ačkoliv ne ve všech státech jich vždy „operuje“ plná sestava. Získaná data poté poskytnou Transparency International. Kombinací těchto indexů vzniká konečná hodnota CPI.

Česká republika byla hodnocena na základě 10 dílčích indexů (což je aktuálně maximum možných zdrojů) renomovaných mezinárodních institucí.

Data pro aktuální Index se sbírala v průběhu let 2017/2018, a výsledek tedy neodráží jednotlivou nedávnou událost nebo politické rozhodnutí, ale představuje odraz dlouhodobějšího trendu v daném časovém období.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme