Česko čerpá informace o domácím vězení ze zemí visegrádské čtyřky
Domácí vězení je téma pražského zasedání ministrů spravedlnosti zemí visegrádské čtyřky a zástupců současné předsednické země Rady Evropské unie Španělska. V Česku zavedl domácí vězení nový trestní zákoník.
Do té doby, než začnou fungovat elektronické náramky, hlídá odsouzené probační a mediační služba. „Aktuálně je v Česku odsouzeno k domácímu vězení jedenáct osob. V pěti případech se již jedná o pravomocná rozhodnutí, šest případů je nepravomocných,“ upřesnil ředitel probační a mediační služby Pavel Štern.
Ředitel probační a mediační služby Pavel Štern v Ranním interview Radiožurnálu.
Služba pak podle něj odsouzené kontroluje velice často. „Večer jezdíme na namátkové kontroly, ale věnujeme se odsouzeným i během dne. Zaměřujeme se například na to, jaká je celková životní situace odsouzeného,“ upřesnil Štern.
Zakázka na elektronické náramky by měla být zrealizována letos. V příštím roce by se pak měl systém elektronického kontrolního monitoringu spustit. Zavedení elektronických náramků je podle ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová důležité.
Na zasedání ministrů spravedlnosti se ale probíraly i jiné způsoby hlídaní odsouzených do domácího vězení. Například zavedení videokamer nebo pravidelné přihlašování k internetu.
Podle Kovářové tak není ani vyloučeno, že firmy, které se do výběrového řízení v Česku na hlídání vězňů v domácím vězení přihlásí, přijdou i s novými technickými vymoženostmi.
Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová byla hostem také poledních Ozvěn dne.
Země visegrádské čtyřky, které se jednání účastní, mají s domácím vězením již větší zkušenosti než Česká republika. „Ostatní země visegrádské čtyřky jsou dál než my. Pro mě to bylo velmi obohacující,“ podotkla Kovářová.
V Polsku už systém funguje půl roku
Systém domácího vězení pomocí elektronických náramků funguje už půl roku například v Polsku. „Po technické stránce se systém osvědčil, teď ale připravujeme novelizaci zákona, který vymezuje, kdo má a nemá nárok na domácí vězení,“ říká mi šéf projektu Pawel Nasilowski.
Kvůli přísné legislativě nosí elektronický náramek jen pět desítek osob, mělo jich být už pět set. Na domácí vězení totiž nemají nárok recidivisté a vězni, kteří mají strávit za mřížemi ještě více než šest měsíců.
„Teď ale navyšujeme hranici na trest do dvanácti měsíců. I tito odsouzení nemusí být izolovaní od společnosti. Také by měli mít možnost využívat domácí vězení s elektronickým dozorem,“ doplňuje šéf projektu. Od roku 2012 by mělo v Polsku náramek nosit sedm a půl tisíce vězňů.