Mediace spočívá v tom, že služba zprostředkuje setkání mezi obětí a pachatelem. „Je jasné, kdo ublížil a komu bylo ublíženo. Mluví se o zranění, bývá to emočně nabité,“ popisuje Andrea Matoušková.
Postarat se o sebe, umět komunikovat s úřady nebo znovu najít cestu k rodině. To vše by se měli naučit podmíněně propuštění vězni v novém probačním domě v Písku.
Tendr na dodání elektronických monitorovacích náramků pro vězně vyhrála znovu firma SuperCom. Zvítězila už v únoru, posouzení nabídky ale nepravomocně zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
Antimonopolní úřad zrušil nabídku vybrané firmy na elektronické náramky pro vězně. V tendru Probační a mediační služby totiž našel chyby. Podle úřadu navíc byla nabídka velmi nízká.
V České republice přibývá případů, kdy se pachatel trestného činu dohodne s obětí a vyhne se tak trestu. Jejich dohodu zprostředkovává probační a mediační služba. V posledních deseti letech stoupl počet takových jednání na víc než dvojnásobek. Poškozený dohodou získá rychlejší odškodnění a pachateli zase pomůže jako polehčující okolnost v trestním řízení. Pomohla i panu Jiřímu z Bíliny. Kvůli rvačce se známým ho policie stíhala za ublížení na zdraví a výtržnictví. Díky dohodě se vyhnul trestu.
V poslední době přibývá případů, kdy soud schválí podmíněné propuštění vězňů. Vedení Probační a mediační služby to vítá. Někteří opoziční poslanci ale tvrdí, že by justice měla víc využívat alternativní tresty. Podle aktuálních čísel je totiž v Česku za mřížemi víc než 21,5 tisíce lidí a kapacita věznic přestává stačit.
V Ostravě-Koblově dnes začne prvním klientům sloužit takzvaný probační dům. Bývalé vězně má připravit na pobyt na svobodě. Podobné domy fungují například v Norsku, kde se inspirovala Probační a mediační služba. První český probační dům vznikl v rámci azylového domu pro propuštěné muže Nová šance. Časem by měl fungovat i v dalších městech.
Přesně rok funguje na Vysočině pomoc obětem trestných činů. Bezplatně ji poskytuje probační a mediační služba, která v kraji takto pomohla už 250 lidem. Obětem poskytují doprovod na policii, k soudu, právní poradenství i pomoc terapeuta.
Advokáti by si za vymáhání malých dluhů neměli účtovat tak vysoké odměny. Mezi další priority ministerstva spraveldnosti pod vedením Heleny Válkové (ANO) patří také nový zákon o státním zastupitelství nebo úprava nového občanského zákoníku. Změny čekají také společné dluhy manželů nebo družstevní bydlení.
Ministerstvo spravedlnosti chce rozšířit síť poraden probační a mediační služby v Česku. Podpora je určená především obětem trestných činů. Šéf resortu Jiří Pospíšil si myslí, že by byla chyba soustředit se pouze na vypátrání a postih pachatele. Zmíněný projekt je financovaný převážně z peněz Evropské unie, stát ho, podle ministra spravedlnosti, dotuje pouze v řádu jednotek milionů korun.
Věznice v Česku jsou přeplněné a ke konci roku jim budou chybět peníze na jídlo, energie i vodu. Ministr spravedlnosti chce proto v rámci resortu přesunout 75 milionů korun na Vězeňskou službu. O souhlas s tímto opatřením chce požádat vládu.
V Novém Boru na Českolipsku vzniknou nové pracovní příležitosti pro několik tamních Romů. Dohodla se tak novoborská radnice s Probační a mediační službou. Od tohoto řešení si v Novém Boru slibují uklidnění napětí.
Probační a mediační služba, která mimo jiné kontroluje lidi, kteří od soudu odešli s trestem domácího vězení, má nyní k dispozici 33 vozidel a do konce roku měla dostat dalších 41 aut. Vystačit si ale bude muset ani ne s polovinou. Na vině jsou úsporná opatření v resortu spravedlnosti. Dalším důvodem je skutečnost, že soudci nesahají k trestu domácího vězení tak často, jak ministerstvo spravedlnosti plánovalo.
Staronový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil si zřejmě vzal opravdu k srdci motto Nečasovy vlády, která chce razantně bojovat s korupcí v České republice.
Domácí vězení je téma pražského zasedání ministrů spravedlnosti zemí visegrádské čtyřky a zástupců současné předsednické země Rady Evropské unie Španělska. V Česku zavedl domácí vězení nový trestní zákoník.