„Soudci mají negativní zkušenost, kdy systém v minulosti nefungoval. Ale trest domácího vězení patří do moderní justice. Já si jenom myslím, že to má pomalý rozběh,“ říká soudkyně Eva Švíglerová.
Montemor-o-Novo (Portugalsko)||red|Literatura|KNIŽNÍ SOUTĚŽ
„Třetího dubna 2011, když jsem se chystal k odletu z Pekingského mezinárodního letiště, se na mne sesypal houf policistů v civilu a já vzápětí na jednaosmdesát dní zmizel v černé díře,“ píše Wej-wej.
„Nic jsem neprovedl. Domnívám se, že jde o politickou objednávku,“ řekl Pavlo po vynesení rozsudku. „Nikdy jsem nebyl na straně agrese. Toto je moje země,“ dodal.
Armen Aramjan byl souzen kvůli videu, ve kterém se zastal studentů, které ruské univerzity zastrašují, aby nechodili na protesty. „Šlo o nesmyslný proces,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.
Americká prokuratura v pátek sdělila soudu v newyorské čtvrti Brooklyn, že dosáhla s Meng Wan-čou dohody o odložení stíhání a že stáhne svou žádost o vydání čínské podnikatelky z Kanady.
Separatista byl zadržen loni ve francouzských Alpách. Odvolací soud rozhodl, že musí strávit šest měsíců v domácím vězení v Paříži a nesmí opustit Francii.
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) chtěla původně podle informací Radiožurnálu dodavatele vyměnit - vybranou firmu SuperCom totiž považovala za nespolehlivou.
Na podzim firma SuperCom neposlala do Česka 120 elektronických náramků pro vězně. Tvrdila, že se rozjezd monitorovacího systému prodražil. Nakonec je dodala s víc než půlročním zpožděním.
150 lidí aktuálně hlídají elektronické náramky pro vězně. Většinou je nosí pachatelé odsouzení k trestu domácího vězení. Pětina lidí má zařízení jako náhradu vazby.
Podle obžaloby byl Cheyre ještě jako důstojník členem takzvané karavany smrti. Ta má podle historiků na svědomí zhruba osm desítek lidských životů v 16 městech Chile.
Ministerstvo spravedlnosti už několikrát start náramků odložilo. Údajně kvůli technickým nedostatkům. Domácí vězně v současnosti namátkové kontrolují probační úředníci.
Po osmi letech čekání a několika neúspěšných tendrech se do praxe dostanou elektronické monitorovací náramky. První domácí vězni by si je podle ministerstva mohli nasadit do konce června.
Pákistánský islámský duchovní Háfiz Saíd spojovaný s útoky spáchanými v roce 2008 v indické Bombaji, byl v pátek propuštěn z domácího vězení. Oznámila to jeho náboženská nadace.
Moskevský soud nařídil domácí vězení ruskému režisérovi Kirillu Serebrennikovi, jehož úřady podezírají ze zpronevěry státních prostředků poskytnutých na rozvoj umění. Ten obvinění označil za absurdní.
Ministerstvo spravedlnosti testuje elektronické náramky pro domácí vězně. Zatím mu šest firem nabízí čtyři různé systémy. Už teď je ale jasné, že podpis smlouvy s případným vítězem tendru stát odkládá až na příští rok. Zatím resort počítá se začátkem března. Elektronický monitoring má zlepšit kontrolu domácích vězňů. Na ty v současnosti dohlížejí probační úředníci. Soutěž na náramky v minulosti několikrát zkrachovala. První výběrové řízení ministerstvo vyhlásilo už před šesti lety.
Hendikepovaný běžec Oscar Pistorius zůstane v domácím vězení až do vynesení nového verdiktu o výši trestu. Jihoafrický soud dnes souhlasil s jeho žádostí o propuštění na kauci. Podle odvolacího soudu Pistorius svou přítelkyni Reevu Steenkampovou v únoru 2013 zavraždil, postižený atlet se chce proti tomuto rozsudku odvolat.
Hendikepovaný sportovec Oscar Pistorius si zbytek pětiletého trestu odpyká v domácím vězení. Už v pondělí večer opustil věznici v Pretorii, kde strávil rok. Jihoafrický soud Pistoriuse uznal vinným ze zabití přítelkyně. Reakce veřejnosti na atletovo propuštění do domácího vězení jsou smíšené.
Hendikepovaný atlet Oscar Pistorius měl v pátek opustit vězení v Pretorii, kde si odpykal šestinu z pětiletého trestu za zabití přítelkyně z nedbalosti. Jihoafrické ministerstvo spravedlnosti však dnes oznámilo, že rozhodnutí o jeho propuštění do domácího vězení ještě musí přezkoumat zvláštní komise. A ta to pravděpodobně do pátku nestihne.
Bývalý jemenský prezident Mansúr Hádí opustil domácí vězení v hlavním městě Saná. V rezidenci hlavy státu ho od ledna zadržovaly šíitské húsistické milice. Hádímu se zřejmě podařilo utéct, podle místních úřadů se totiž překvapivě objevil ve svém bydlišti v Adenu na jihu země. Mansúr Hádí po svém lednovém uvěznění rezignoval na protest proti postupu húsisitických ozbrojenců.
Ani pět let od přijetí nového trestního zákoníku se domácí vězení nestalo běžnou součástí repertoáru českých soudů. Loni se týkalo jen 243, tedy necelého čtvrt procenta ze sta tisíc odsouzených.
Nejstarší dcera uzbeckého diktátora Islama Karimova je v domácím vězení a stěžuje si na hrubé zacházení. Donedávna ji přitom všichni považovali za prezidentovu téměř jistou nástupnici. Před časem se ale na Gulnaru Karimovou provalilo, že přijala úplatek od skandinávské telekomunikační firmy. Podezřelá je i z praní špinavých peněz.
Prvních 25 odsouzených v Česku si odpykává trest domácího vězení za dohledu elektronického náramku. Ministerstvo spravedlnosti technologickou novinku testuje ve čtyřměsíčním zkušebním provozu.