Česko 0:0 Rakousko

Čekají na bydlení a hledají si práci. Většina evakuovaných Afghánců plánuje zůstat v Česku

Jsou to dva měsíce, co česká armáda evakuovala z Kábulu vedle Čechů i 169 Afghánců – zaměstnanců a spolupracovníků české ambasády a vojenské mise. Několik z nich už mělo v Česku vyřízenou nějakou formu pobytu, naprostá většina zažádala o udělení mezinárodní ochrany. Všichni z těch, kteří už rozhodnutí obdrželi, azyl získali. Někteří na verdikt ale stále čekají.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při dosavadních dvou cestách evakuační speciál dopravil do Česka 133 lidí

S hledáním práce, ubytování i se zapsáním dětí do školek a škol má azylantům pomoci Státní integrační program | Foto: Twitter Armáda ČR

Převážná většina Afghánců v Česku zatím zůstává. Z těch, co už rozhodnutí mají, získali status azylanta všichni. Nicméně 21 z nich se podle ministerstva vnitra rozhodlo usadit se v jiné zemi.

V Česku chce zůstat 152 Afghánců, které přivezly evakuační lety. Nyní probíhají přijímací procedury

Číst článek

„Jde především o sloučení rodin, protože jak evakuace probíhala dost zběsile, tak část rodin byla evakuována do sousedních zemí, například do Německa,“ řekla Radiožurnálu předsedkyně spolku Vlčí máky Miroslava Pašková.

Překvapený z toho, jak málo Afghánců odchází do zahraničí, je i ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek. Těsně po příletu totiž prý někteří uvažovali i o zemích jako USA, Kanada, Švédsko, Nizozemsko, kde mají část rodiny.

Získat azyl v jedné zemi a následný přesun jinam je přitom zcela legální postup. Lidé s mezinárodní ochranou mají v té chvíli stejná práva jako občané EU.

„Po udělení mezinárodní ochrany má cizinec možnost ze země vycestovat, a za předpokladu splnění imigračních podmínek cílové země tam pak i může začít žít,“ uvedl mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška. Stejně jako čeští občané, i lidé s azylem tak mohou pobývat v kterékoli jiné zemi Evropské unie až 90 dnů.

Integrace do společnosti

Ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová ale upozorňuje, že v další zemi je už cizinec brán jako člověk z jiné země EU – přichází tedy o výhody nebo podporu, na které má azylant nárok.

Když nepřijmeme prověřené Afghánce legálně, přijdou sem ti neprověření ilegálně, předpokládá Rozumek

Číst článek

„Podporu integrační, kterou po udělení mezinárodní ochrany nabízí v České republice v rámci Státního integračního programu. V každé zemi EU je s tím spojena nějaká podpora, tak tu už tam čerpat v té další zemi obvykle nemůže,“ varuje Faltová.

Afghánci, kteří se rozhodli zůstat, se postupně přesouvají ze střediska pro žadatele o azyl a vstupují do Státního integračního programu. První rodina se již přestěhovala do bytu v Praze. Většina ostatních zatím zůstává ve střediscích ministerstva vnitra v Kostelci nad Orlicí, Havířově a v Zastávce u Brna. Někteří si už sepsali životopisy a hledají si práci.

„S nabídkou pracovní pozice zatím přišli čtyři zaměstnavatelé. Zatím nedošlo k plně uspokojivému spárování těchto dvou stran s jedinou výjimkou, a tou je jedna nezisková organizace v roli zaměstnavatele, ač krátkodobého,“ popisuje mluvčí Správy uprchlických zařízení Jan Piroch.

S hledáním práce, ubytování, se zapsáním dětí do školek a škol i do kurzů češtiny má azylantům pomoci právě Státní integrační program. Ten trvá rok a je dobrovolný.

Iva Vokurková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme