Archiv | zprávy ze dne 18. května 2013

|Martin Charvát |Hokej

Švýcarsko poprvé v historii bude hrát finále MS v hokeji

Hokejisté Švýcarska získali na hokejových šampionátech pouze jednu stříbrnou medaili a to ve 30. letech, kdy se hrály zápasy ve skupině. Teď bude mít země Helvétského kříže druhou možnost vybojovat zlato, po vítězství 3:0 nad Spojenými státy nastoupí v neděli k historicky prvnímu finále mistrovství světa v ledním hokeji.

|Martin Charvát, Štěpán Pokorný |Atletika

Zuzana Hejnová zaběhla nejrychlejší čtvrtku překážek sezóny

Zuzana Hejnová vyhrála závod na 400 metrů překážek na mítinku Diamantové ligy v Šanghaji. Česká atletka předvedla nejlepší výkon roku, v cíli byla za 53 celých a 79 setin sekundy. Pozici na stupních vítězů vybojoval také oštěpař Vítězslav Veselý, dále než on hodil pouze Fin Tero Pitkämäki. Dříve než v cíli skončil čtvrtkař Pavel Maslák, který ulil start a byl diskvalifikován.

|Jan Herget, Klára Bílá, krw, Ivo Opletal, Kateřina Kozmová |Zprávy z domova

Český rozhlas se otevřel posluchačům. Nejvíc je zaujala vysílací studia

Český rozhlas si na oslavu devadesátých narozenin pozval posluchače. Stovky lidí tak od rána v rámci Dne otevřených dveří poznávají zákulisí vysílání. Pro veřejnost jsou otevřená studia v Praze i ve většině regionálních stanic. Návštěvníci se mohou podívat, jak vzniká zpravodajství, kde se natáčejí rozhlasové hry nebo symfonická hudba, a dokonce se mohou stát součástí živého vysílání.

|Michal Jurman, David Nyč |Ostatní sporty

Hlavně ať nesvítí sluníčko, přejí si organizátoři plochodrážní Grand Prix ČR

Ačkoliv se dnes při plochodrážní Gand Prix České republiky rozhodně nepostaví na start, bude Tomáš Topinka patřit zcela určitě k těm, kteří výrazně rozhodnou o vítězích dnešní čtvrté zastávky seriálu mistrovství světa. Manažer extraligového Olympu totiž připravuje trať na domácím oválu na Markétě. A právě dokonalá znalost jejích specifických vlastností může večer rozhodovat o tom, kdo vystoupá na stupně vítězů.

|Jiří Hošek |Hudba

Populární česká kapela Charlie Straight se snaží prorazit v Británii

Chcete coby hudební skupina prorazit ve Velké Británii? Už pár let platí nepsané pravidlo, že musíte na festival The Great Escape do jihoanglického Brightonu. Letos tam organizátoři pozvali v Česku oblíbenou kapelu Charlie Straight. V pátek na známé přehlídce zahrála hned dvakrát. Nejen díky výtečné angličtině kvartet původem z Třince u publika zabodoval.

|David Nyč |Ostatní sporty

Deblkanoisté Radoň s Dvořákem zvítezili na SP, dařilo se také čtyřkajaku

Čeští deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák zvítězili v závodě Světového poháru v Račicích. V klání na 1000 metrů porazili o více než sekundu Němce Vercha s Hennigem, třetí skončila další německá posádka, konkrétně Kretschmer a Kuschela. Pocit vítězství zažívá také český čtyřkajak, který ovládl kilometrovou trať s náskokem dvou sekund.

|Igor Maňour, Jakub Šídlo |Zprávy ze světa

Začíná závod luxusních vozů Gumball 3000, pojede se i přes Česko

V Kodani dnes začíná nelegální závod luxusních vozů napříč Evropou Gumball 3000. Trasa vede letos z Dánska přes Švédsko, Finsko, Rusko, Pobaltí, Polsko a Česko do Vídně. Soutěž je spojována s příliš rychlou jízdou a porušováním předpisů. Stovka špičkových vozů by měla pravděpodobně ve čtvrtek projet také českým územím, a to z Ostravy přes Brno do Mikulova.

|Jaroslav Plašil, David Nyč |Fotbal

Předseda fotbalové asociace Pelta předával pohár 'svému' Jablonci

Fotbalisté Jablonce porazili v jednom z nejhezčích finálových zápasů v historii českého poháru Mladou Boleslav až po penaltovém rozstřelu, když v normální hrací době utkání skončilo 2:2. Hrdinů měl napínavý duel v Chomutově víc, ale jen jeden z nich vstřelil vyrovnávací branku a zároveň proměnil poslední vítěznou penaltu.

|Aleš Procházka, David Nyč |Ostatní sporty

Čeští kajakáři se po třech společných trénincích vrhnou do Světového poháru

Mít v kapse bronzovou medaili ze závodu čtyřkajaků na olympijské trati v Londýně, to je obrovské vyznamenání. Je to ale také poukázka na to, aby se od sebe úspěšní čeští borci Havel, Trefil, Dostál a Štěrba nehnuli ani na krok a aby se pokoušeli o dokonalou souhru třeba i ve volných chvílích. V praxi to ale vypadá docela jinak.

|Martin Drtina, Tereza Jelínková, Klára Bílá, Martina Spěváčková, Martin Karlík |Zprávy z domova

Český rozhlas vysílá už 90 let. Narozeniny slaví s posluchači, výročí připomene i bohoslužba

Český rozhlas má dnes 90. narozeniny a toto výročí slaví s posluchači. Svíčky na dortu pomohou pomyslně sfouknout návštěvníci během dne otevřených dveří. Službu médií připomene večer bohoslužba v katedrále svatého Víta na Pražském hradě. V rámci oslav se také moderátoři Jan Pokorný a Lucie Výborná pokusí o zápis do knihy rekordů nepřetržitým 48 hodin dlouhým rozhovorem s devadesátkou hostů.

|Martin Karlík, Kateřina Kozmová |Zprávy z domova

Peter Duhan: Budoucnost rozhlasu bude spojena s novými médii

Už devět desetiletí se českým éterem šíří rozhlasové vysílání. Začalo ve Kbelích u Prahy 18. května 1923. I po 90 letech má rozhlas stále co říct a generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan je přesvědčen, že to tak bude i nadále. Budoucnost podle něj bude spjata především s novými médii.

|David Nyč |Hokej

Pittsburgh s Vokounem v bráně znovu vítězný, tentokrát zdolal Ottawu 4:3

Tomáš Vokoun v brance rovná se vítězství Pittsburghu. Právě tento fakt zatím bez výjimky platí v letošním play-off severoamerické NHL. Naposledy přispěl český brankář k výhře Penguins v pátečním utkání proti Ottawě, ve kterém domácí zvítězili 4:3. Pittsburgh se tak ve čtvrtfinálové sérii dostává do vedení 2:0 na zápasy.

|Tereza Jelínková, Veronika Neprašová |Zprávy z domova

Ministerstvo průmyslu chce zarazit nekalé praktiky na předváděcích akcích

Ministerstvo průmyslu chce v dohledné době zamezit praktikám, které používají prodejci na předváděcích akcích pro seniory a které mnohy hraničí s vydíráním. Senioři často namísto slibovaného výletu tráví hodiny v zavřené místnosti, kde je prodejci nutí, aby si koupili předražené zvoží, které nepotřebují. S takovou podobou předváděcích akcí by ale měl být do roka konec.