Kýchnutí se nesnažte potlačit, uvádí lékaři po případu Skota, který si tak protrhl průdušnici
Když cítíte, že se blíží kýchnutí, je lepší se ho nesnažit potlačit, upozornili skotští lékaři. Vychází při tom z případu popsaného v odborném časopise BMJ Case Reports, kdy si muž při pokusu potlačit kýchnutí při řízení spontánně protrhl průdušnici, napsal list The Guardian.
Zmíněný muž, třicátník ze Skotska, si při kýchnutí stiskl nos a zavřel ústa, načež pocítil ostrou bolest v krku. Zamířil proto na pohotovost, kde ho znepokojení doktoři poslali na vyšetření na počítačovém tomografu (CT). Výsledky ukázaly roztrženou průdušnici, potenciálně smrtelný nález.
Nejvíc infarktů je v prosinci a lednu. Lidé si musí měřit tlak i doma, doporučuje internista
Číst článek
„Pacient, který přišel do nemocnice s náhle oteklým krkem po kýchnutí nás poměrně překvapil. Nikdo z nás se s ničím takovým nikdy nesetkal, pokud nepočítáme díry v průduškách po úrazu nebo komplikacích při operaci,“ uvedl lékař z nemocnice v Dundee Rasads Misirovs, hlavní autor studie. Zároveň upozornil, že se jednalo o jedinečný případ.
„Šance, že se setkáme s podobnými komplikacemi, je velmi mizivá, téměř nulová. Je to jako výhra v milionové loterii, vzácné, ale potenciálně osudová změna,“ uvedl Misirovs. Jeho pacient se zotavil po dvoudenním pobytu v nemocnici a pětitýdennímu klidu v domácí péči.
Misirovs spolu s kolegy nicméně upozornil, že podobné pokusy o potlačení kýchnutí mohou dopadnout i hůř - například prasknutím průdušnice a udušením nebo dokonce krvácením do mozku. „Doporučil bych nechat kýchnutí odeznít, protože jde o přirozenou obranu těla, jak vypudit dráždivá tělíska z nosních cest,“ uvedl Misirovs.