Je to časovaná bomba, říká psychiatr o nedostatku léků na schizofrenii

V Česku chybí depotní (injekční) léky na schizofrenii. Psychiatři je musí nahrazovat perorálními léky. Ty však nevyhovují všem. „Pacienti je odmítají používat a ve chvíli, kdy je přestanou mít v těle, tak se začne měnit jejich vztah k okolní realitě,“ líčí psychiatrička Marta Holanová. Sama má pacienty, kteří díky depotním lékům nemají problém s každodenním životem. „Často byste ani nepoznali, že nějakou nemoc mají,“ popisuje.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování, vakcína, lék, doktor, injekce, sříkačka (ilustrační foto)

V Česku chybí injekce na schizofrenii | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

V Česku chybí léky na schizofrenii. Podle psychiatrů představuje výpadek riziko pro pacienty. „Je to časovaná bomba a dřív nebo později se něco stane, a pak se bude hledat viník,“ říká psychiatr Karel Moravec.

„Postupně léky vypadávají z trhu,“ popisuje Moravec a vyjmenovává čtyři injekční přípravky, které už nejsou dostupné.

Chtěla skočit z paneláku, teď svým příběhem pomáhá lidem s duševní nemocí

Číst článek

Problém s výpadkem léků zaznamená i psychiatrička Marta Holanová. „Dávám pacientům, co zrovna je, ale je to stejné, jako když někomu dáte koláč a jinému bochník chleba: nemáte žádnou jistotu, že si to sedne,“ vysvětluje pro server iROZHLAS.cz.

Má kolem 600 pacientů s psychotickým onemocněním. „Zhruba 470 z nich závisí na depotních lécích. Nyní si stěžují rodiny pacientů i samotní pacienti, že jim není dobře. Někteří přestanou chodit úplně. Je to jak pytel blech, který najednou člověk začne zachraňovat,“ líčí psychiatrička s tím, že si neví rady.

„Když je pacient nastavený na léčbu, která mu vyhovuje, tak je to něco jak kulička do důlku, je spokojen. A teď už měsíce nemáme léky. Depotní injekce musíme nahrazovat perorálními léky. To je problém, protože je pacienti odmítají používat a ve chvíli, kdy je přestanou mít v těle, tak se začne měnit jejich vztah k okolní realitě. Pacient už neví, že je nemocný, že si má vzít ten lék, aby mu bylo zase dobře, začne být podrážděný a vrátí se původní potíže,“ popisuje Holanová.

Má pacienty, kteří díky depotním lékům nemají problém s každodenním životem. „Často byste ani nepoznali, že nějakou nemoc mají,“ uvádí s tím, že jejich životy jsou nyní v ohrožení.

Ministerstvo jedná

Jeden z těch, který depotní léky užívá, je Jan s diagnózou schizofrenie. Redakce jeho identitu zná, ale respektuje jeho přání zůstat v anonymitě. „Usnadňují mi život. V minulosti jsem měl problém s užíváním léků. Nebral jsem pravidelně, jak jsem měl, a opakovaně končil v Psychiatrické nemocnici,“ říká pro iROZHLAS.cz.

Resort zdravotnictví o výpadku ví. „Ministerstvo zdravotnictví identifikovalo potenciální problémy s dodávkami v některých skupinách antidepresiv, léčiv proti demenci a antipsychotik a okamžitě iniciovalo jednání s odbornou společností,“ sdělil mluvčí resortu zdravotnictví Ondřej Jakob.

K výpadku se vyjádřil také psychiatr Martin Anders, člen výboru Psychiatrické společnosti. „Věřím, že naše společná snaha o zajištění dostupnosti dlouhodobě účinných injekčních antipsychotik zvýší kvalitu života pacientů, ale také posílí bezpečnost naší společnosti,“ komentoval výpadek Anders.

Anna Košlerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme