Česko je endemickou oblastí klíšťové encefalitidy, varuje lékařka. Před nemocí chrání očkování

S jarem začíná i sezona klíšťat. Ty přenášejí v Česku jak lymeskou boreliózu, tak mnohem závažnější, i když méně často klíšťovou encefalitidu, kterou se loni nakazilo pět stovek lidí. „Očkovat se přitom mohou nechat děti i dospělí. Novinkou od loňského ledna je, že pro lidi nad 50 let je toto očkování zcela zdarma,“ doporučuje v pořadu Dva na Dvojce primářka Hana Roháčová. Přiznává ale, že ani to proočkovanost v Česku nezvýšilo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klíště nalezené při sběru parazitů

Klíště nalezené při sběru parazitů | Foto: Jitka Cibulová Vokatá | Zdroj: Český rozhlas

Rekordně teplý březen a začátek dubna přinesly mimo jiné to, že se začala objevovat klíšťata. „Zatím tolik nakažených pacientů nemáme, ale jistě se to blíží,“ obává se primářka Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka Hana Roháčová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nemoci přenášené klíšťaty. Host: primářka Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka Hana Roháčová. Moderují Šárka Volemanová a Jiří Holoubek

Jestli klíšťata přežijí zimu a v jakém počtu, závisí na počasí. „A také na množství zvířat, savců i ptáků, kteří také přežijí a kteří jsou pro klíšťata hostiteli,“ popisuje primářka.

Ročně encefalitidou onemocní v Česku stovky lidí, loni se nakazilo přes 500.

„Proč je endemickou oblastí pro výskyt klíšťové encefalitidy Česká republika, Slovensko či Rakousko, není zcela jasné,“ upozorňuje Roháčová.

Počty nakažených v Rakousku jsou na rozdíl od těch českých nízké. „Protože tam už léta probíhá celoplošné očkování. Není to povinné, ale je to bezplatné,“ vysvětluje primářka. V Česku je proočkovanost nízká.

V městských parcích je víc infikovaných klíšťat než v lese, každé čtvrté přenáší boreliózu

Číst článek

„Očkovat se přitom mohou nechat děti i dospělí. Novinkou od loňského ledna je, že pro lidi nad 50 let je toto očkování zcela zdarma,“ doporučuje lékařka. Ani to ale proočkovanost nezvýšilo. Jednu dávku vakcíny v Česku dosud dostaly jen dvě pětiny lidí.

„Ochrana je velmi vysoká. Základní očkovací schéma jsou tři dávky,“ pokračuje Roháčová. I po druhé dávce je ale už pacient chráněn na rok. Po roce se doporučuje přeočkování třetí dávkou, kdy ochrana vydrží tři až pět let.

„Dobrou zprávou je, že očkovací schéma se pravděpodobně bude prodlužovat, zatím to ale ještě není jednoznačně doporučeno právě proto, že očkování funguje velmi dobře,“ dodává.

Jako chřipka

Zatímco na lymskou boreliózu zabírají antibiotika, klíšťová encefalitida je velmi závažné onemocnění, na které neexistuje účinný lék. „Jde o onemocnění virového původu, proti kterému se ovšem můžeme výborně bránit očkováním,“ připomíná.

27:44

Čím déle klíště saje, tím se zvyšuje riziko, vysvětluje infektolog. Nejlepší je zbavit se parazita pinzetou

Číst článek

Od přisátí klíštěte to může trvat týden až měsíc, než se objeví první příznaky nemoci.

„Člověk se nejdříve necítí úplně dobře, ale jsou to nespecifické, necharakteristické příznaky. Můžou pobolívat klouby, svaly, může se objevovat teplota, lidé mluví o snížené výkonnosti a o tom, že na ně něco leze. Pak se ale člověku většinou na pár dní uleví,“ popisuje Roháčová.

Po klidovém období přijde další fáze nemoci.

„To má mnohem bouřlivějšími příznaky. Bývá to horečka, bolesti hlavy, zvracení, lidem vadí světlo, hluk a většinou je to donutí vyhledat lékaře,“ popisuje Roháčová s tím, že někdy pacienti ani klidové období nemají.

Lymeská borelióza

3:33

Věda pro děti: Jsou klíšťata něčím užitečná, nebo jen škodí?

Číst článek

Mnohem častější než encefalitida je lymeská borelióza, kterou klíšťata také přenášejí. Loni zdravotníci ohlásili 3271 případů. „Jenže borelióza je takzvané sebeozdravné onemocnění. To znamená, že velká část lidí vůbec neví, že se s nemocí setkala, sama se vyléčí a nestane se nic,“ říká lékařka.

„Uvádí se, že je to až 90 procent případů. Že má pacient protilátky, zjistíme náhodně třeba při jiném vyšetření. Pokud ale pacient nemá příznaky, nemá léčba antibiotiky žádný smysl,“ přibližuje lékařka.

Borelióza je způsobena bakteriemi. Začátek onemocnění se může projevit typickou skvrnou, která se objeví za několik dnů až týdnů v místě přisátí klíštěte. Vakcína proti nemoci stále není na trhu, Roháčová ale ujišťuje, že se na ní pracuje.

Šárka Volemanová, Jiří Holoubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme