„Očkovat se přitom mohou nechat děti i dospělí. Novinkou od loňského ledna je, že pro lidi nad 50 let je toto očkování zcela zdarma,“ doporučuje primářka Hana Roháčová. Očkovaných Čechů je ale málo.
„Domníváme se, že důvodem je to, že v parcích klíšťata sají zejména na drobných hlodavcích a ptácích, kteří jsou zároveň skvělým zdrojem borelií,“ říká parazitolog Václav Hönig.
Vysoké riziko klíšťové encefalitidy zaznamenávají hygienici již dlouhodobě hlavně v lesích Žulovské pahorkatiny i Zlatohorské vrchoviny a ve všech níže položených lesích v blízkosti Šumperka.
Boreliózou od klíštěte se podle údajů Státního zdravotního ústavu zatím letos nakazilo zhruba o polovinu víc lidí než loni. Do konce loňského dubna lékaři zaznamenali 279 nemocných, letos už 416.
Klíšťat přibývá, protože jich kvůli mírnějším zimám tolik nezahyne. Změna klimatu ale hlavně způsobuje, že se klíšťata dostávají i do oblastí, kde dřív nebyla.
Pokud i třetí fáze klinického testování proběhne hladce, výrobci by mohli podat žádost o schválení vakcíny u amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv i Evropské lékové agentury v roce 2025.
V Česku roste počet onemocnění encefalitidou a boreliózou. Farmáře na Jablunkovsku trápí vlci, kteří útočí na stáda ovcí. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Zdravotníci dostali covidové odměny navzdory dřívější neochotě odborů, dočtete se v Právu. A podle deníku E15 akcie Českých energetických závodů posílily. Více ve výběru z médií.
V následujících týdnech by mohlo výrazně přibýt případů klíšťové encefalitidy, varuje deník Mf Dnes. Jejich počet je ale oproti loňskému roku výrazně nižší. Více ve výběru z médií od Radiožurnálu.
Lidé by neměli vstupovat do porostu lesů či parků. Také by se měli chránit repelentem a vhodným oblečením. Větší aktivita klíšťat zvyšuje riziko nákazy klíšťovou encefalitidou nebo lymskou boreliózou.
Na projektu, který trval tři roky, se podílel i loňský laureát Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství Charles Rice. Studii zahájili vědci s lékaři sledováním 140 pacientů z jižních Čech.
Klíšťovou encefalitidu pracovníci stanice neobjevili u žádného z klíšťat, které v různých lokalitách v Praze nasbírali. Tuto nemoc naposledy objevili v roce 2017 v Kunratickém lese.
„Začali jsme do vody přidávat různé chemikálie a v kombinaci se solí, která se používá na hnojení trávníků. Dvě posprejování by měla mít na klíšťata negativní efekt,“ říká mikrobiolog Luděk Žůrek.
Přípravek byl vyvinut americkým farmaceutickým koncernem Sanofi. Ten následně vybral český Parazitologický ústav Biologického centra Akademie věd, aby ho otestoval v evropských podmínkách.
Ve výběru z médií se ve středu dočtete, že devět zemí podle E15 zakázalo dovoz drůbežího masa a vajec z Česka kvůli ptačí chřipce. České teplárny podle Hospodářských novin chtějí přecházet na plyn.
Sněmovna reprezentantů uložila Pentagonu prověřit, zda za rozšířením klíšťat infikovaných lymskou boreliózou nestojí experimenty armády. Nemoc lékaři v USA ročně diagnostikují více než 300 000 lidem.
České deníky píšou v sobotu například o aktivitě klíšťat. Během celého víkendu platí nejvyšší stupeň rizika: desítka z desetistupňové škály, píše Mf Dnes.
Podle odborníků se nemoc šíří i na sever v souvislosti s oteplováním. Příkladem je Švédsko. Více encefalitidy zaznamenali také lékaři ve Švýcarsku včetně míst s vyšší nadmořskou výškou.
Aktivita klíšťat je na osmém stupni z deseti. Klíšťata pak mohou přenášet boreliózu nebo encefalitidu. Jedinou ochranou je očkování, jenže to pro dospělé teď v Česku není dostupné.
Klíšťata přenášejí dvě nebezpečná onemocnění. Lymská borelióza se léčí pomocí antibiotik, proti klíšťové encefalitě neexistuje léčba, jen očkování. Právě o něj v Česku roste zájem.
Na tělech ježků, veverek a kosů ve městech se drží stovky klíšťat. Jihočeští parazitologové prokázali, že hodně z nich je nakažených lymskou boreliózou a klíšťovou encefalitidou.
Středeční vydání deníků se věnují například vysychání řek, kupování církevních doktorských titulů nebo nedostatečnému zabezpečení v českých školách. Přehled tisku sestavil Radiožurnál.
Opravu některých stanic metra částečně zaplatí soukromé firmy. Píše o tom E15. A podle Deníku přibývá lidí, kteří podávají speciální žádost, aby dostali drahý lék. Více v přehledu tisku Radiožurnálu.
Praha||Michal Zlatkovský, Kristýna Křupková|Zprávy z domova|Data
Jarní počasí a výlety do přírody znamenají nástup klíšťat. Více než čtvrtina je infikovaná přenosnými chorobami. Odborníci z Karlovy univerzity připravili mapu míst, kde klíšťata hrozí nejvíc.