Němečtí vědci našli v lesích obří tropická klíšťata. Mohou přenášet skvrnitý tyfus nebo krvácivé horečky

Němečtí vědci našli v lesích obří klíšťata původem z Afriky. Exemplářů zatím odchytili devět a není jasné, jestli jde o ojedinělý výskyt, nebo v sousední zemi vzniká celá populace.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na výskyt tropického druhu klíšťat v Německu upozornil například server Deutsche Welle.

Výskyt obřích klíšťat řeší správci lesů v Dolním Sasku a Hesensku. Odborníci našli celkem devět exemplářů - infikovaný však byl jediný.

Jde o africký druh zvaný Hyalomma marginatum. Je asi pětkrát větší než klíště obecné a může mít až dva centimetry. Kromě velikosti jsou dalším typickým znakem pruhované nohy. Parazity do Německa nejspíš zanesli ptáci. Našli se třeba v lesích u Hannoveru a Osnabrücku. Některá z nalezených klíšťat se tam přisála na koně. Ohrozit ale mohou také člověka.

0:00

Klíště se nevytáčí, ale vyviklává, vyvrací zakořeněný mýtus infektoložka Hana Roháčová

Číst článek

Vážné choroby

S evropským druhem tohoto roztoče jsou spojené dvě závažné nemoci - borelióza a encefalitida. Ty přenáší také Hyalomma, virů ale může nést víc. Například skvrnitý tyfus a dva druhy krvácivých horeček - arabskou a krymsko-konžskou. Kauze se věnuje také rádio Deutschlandfunk Nova. Vědkyně Ute Mackenstedtová v jeho vysílání připomněla, že ne všechna klíšťata musí nutně nést nákazu.

„Nalezené kusy jsme prozkoumali a infikovaný byl jediný. Měl bakterii Rikketsia, která může vyvolat tyfus. Chci ale zdůraznit, že výskyt těchto klíšťat je velmi vzácný. Zatím nevíme, jestli se v Německu uchytí natrvalo - to ukážou další roky. Už teď ale víme, jaké nemoci mohou přenášet a že s jedinou výjimkou byly zkoumané exempláře čisté,“ uvedla odbornice.

Dřívější výskyty

Podle Mackenstedtové se Hyalomma v Německu objevila i v předchozích letech. Letošních devět nalezených je ale rekord.

Tropickým druhům svědčí sucho a teplo. Německé úřady ale dál zjišťují, jestli jde o ojedinělé případy, anebo v lesích vznikla nějaká populace. Už dříve se druh původně z Afriky usadil ve Středomoří a na Balkáně. Ptáci je ale na sever přenášeli i v minulosti. Švýcarská agentura SDA připomíná, že v alpské zemi se obří klíště vyskytlo dokonce už v roce 1975.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme