Klíště se nevytáčí, ale vyviklává, vyvrací zakořeněný mýtus infektoložka Hana Roháčová

Víte, jaké nejnebezpečnější zvíře žije v českých lesích? Není to vlk ani divoké prase, ale obyčejné klíště. Hodně lidí proto, když najde přisáté klíště, začne panikařit. Primářka Hana Roháčová z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice na Bulovce v Praze ale uklidňuje – ne každé infikované klíště znamená automaticky přenos onemocnění na člověka.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klíště vám může hodně znepříjemnit život

Klíště vám může hodně znepříjemnit život | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„Klíště se nevytáčí, ale vyviklává,“ zdůrazňuje ve vysílání Radiožurnálu Hana Roháčová, primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice na Bulovce.

„Klíště je tam přisáté, ne zavrtané jako šroubek. Nejlepší je ho přes igelitový sáček viklavým pohybem uvolnit, postižené místo vydezinfikovat a klíště vyhodit do odpadu nebo spálit,“ dodává.

Podle primářky je naprosto zbytečné klíště posílat odborníkům, aby vyšetřili, zda je infikované. Pozitivní nález u klíštěte totiž ještě neznamená, že došlo k přenosu infekce na člověka.

A ani v případě, že se pacient potýká s příznaky, které by mohly indikovat nákazu například lymeskou boreliózou, nemusí být tato diagnóza správná. Dokonce i výsledky lékařských protilátkových vyšetření mohou být podle Roháčové v řadě případů zavádějící.

Primářka infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová | Zdroj: Český rozhlas

„Protilátky v těle nejsou škodlivé, ale naopak je potřebujeme, jinak nás zkosí úplně všechno. Jejich přítomnost sama o sobě ještě nemusí znamenat akutní onemocnění,“ uklidňuje infektoložka.

Jednou z hrůzu nahánějících chorob současnosti je meningokoková meningitida neboli zánět mozkových obalů. V současné době se objevují desítky onemocnění za rok, ovšem až 10 procent pacientů na ně umírá. Trvalé následky má až 20procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celý rozhovor s Hanou Roháčovou

„Zákeřnost onemocnění meningitidou spočívá v rychlosti, s jakou postupuje. To komplikuje i skutečnost, že příznaky prvních několik hodin připomínají běžnou chřipku. Velmi rychle se ale rozvine do šokového stavu a postižený končí v bezvědomí,“ popisuje infektoložka nástup nemoci.

„Jde o velmi dramatické onemocnění a jedinou prevencí je očkování,“ zdůrazňuje Roháčová. „I když pacient přijde včas a začneme okamžitě s léčbou, řadu pacientů už se nám nepodaří zachránit, protože infekce v těle během několika hodin napáchala nevratné škody.“

Jan Pokorný, Anna Duchková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme