Papežská Švýcarská garda dostala nové helmy. Ty původní vážily dvě kila a způsobovaly popáleniny
Švýcarská garda je známá svými renesančními modro-žluto-červenými uniformami. O velkých slavnostech tuto výbavu doplňují také hrudní pancíře a přilby ozdobené pštrosím perem. A právě ty má teď nejmenší a nejstarší armáda na světě nové. Dosavadní byly kovové a tudíž těžké. Letní italské slunce je občas navíc dokázalo rozžhavit tak, že z nich měli vojáci na hlavách popáleniny. K tomu by s novými, plastovými helmami z 3D tiskárny, docházet nemělo.
„Já bych rozhodně řekl, že Švýcarská garda nemá helmy na jejich ochranu, ale z jakési tradice. Čili výhoda pro ně je, že ta helma musí být daleko lehčí než kovová, a zároveň přenos slunečního tepla určitě není tak markantní jako s kovovou helmou,“ potvrdil Radiožurnálu Tomáš Sýkora z laboratoře 3D tisku na Českém vysokém učení technickém.
Švýcarská garda dostala nových helem celkem 150. Zatímco staré, ručně vyráběné vážily až dva kilogramy, ty nové mají pouze půl kila, píše na svém webu ČT24. Pomoci by mělo také odvětrávání, kterým jsou přilby nově vybaveny.
Výroba 3D helmy je levnější a také kratší - trvá zhruba den. Nevýhodou je menší odolnost, říká Tomáš Sýkora:
„Představte si to, že je to de facto stejný plast, ze kterého dostanete příbor na festivalu.“
Ani dosavadní kovové helmy Švýcarské gardy ale nefungovaly jako ochrana proti střelbě. Švýcarská garda na papežovu bezpečnost dohlíží už přes 500 let, a to na památku jednotky, která v 16. století zachránila život Klementu VII. Ubránila ho proti vojsku Karla V.
„Bránili velice odhodlaně papeže před drancováním Říma. Bylo to konkrétně 6. května 1527. Od té doby je Švýcarská garda určitým synonymem pro vatikánskou armádu,“ vysvětlil Radiožurnálu Jaroslav Šebek z Historického ústavu Akademie věd.
Většina Švýcarské gardy tehdy byla pobita. V současnosti má garda ochrannou funkci, například když se pohybuje v davu věřících.