‚Cesta míru.‘ Papež František vyzval v tradičním poselství k řešení konfliktů na Blízkém východě
Papež František v tradičním poselství Urbi et orbi, tedy Městu a světu, vyzval k mírovému dialogu v blízkovýchodních konfliktech. Znepřátelené strany v oblastech zmítaných válkami, jako je Sýrie, Jemen či řada afrických zemí, papež vyzval k usmíření.
Papež František zdůraznil důležitost bratrského soužití lidí různých národů, kultur a náboženství. Lidi na celém světě přitom vybídl, aby rozmanitost vnímali jako zdroj obohacení, a nikoli jako nebezpečí.
‚Lidé se stali chamtivými a nenasytnými.‘ Papež František ve svém poselství vyzval k altruismu
Číst článek
Apeloval také na obnovu dialogu mezi Izraelci a Palestinci. „Doufám, že Izraelci a Palestinci obnoví jednání a vydají se na cestu míru, která ukončí konflikt, jež trvá více než 70 let,“ prohlásil papež z balkonu baziliky svatého Petra ve Vatikánu.
Mezinárodní společenství papež vyzval, aby urychleně dospělo k politickému řešení války v Sýrii, jež umožní návrat syrských uprchlíků do vlasti a život v míru.
Papež také vyjádřil naději, že příměří uzavřené v prosinci v Jemenu ukončí v zemi válku a hladomor a přinese úlevu tamním dětem.
Vzpomněl i na mnoho Afričanů, kteří potřebují humanitární pomoc a potravinové zabezpečení i klid zbraní na celém kontinentu.
Pontifex neopomněl ani další neklidné oblasti, jako je Korejský poloostrov, Venezuela, Nikaragua či Ukrajina, a vyslovil přání na zlepšení podmínek mnohdy utiskovaných křesťanských menšin.
Obecně je podle papeže Františka potřeba posilovat svobodu a identitu všech lidí a postavit se moderním formám kolonizace a zotročování. Klíčem je podle něj úcta k menšinám.