Až 14 000 korun za rok. Tolik by průměrně ušetřila rodina, pokud by nevyhazovala jídlo, tvrdí expertky
Každý Čech vyhodí v průměru nespotřebované potraviny zhruba za 3500 korun ročně. Vychází to z výpočtu, na kterém spolupracovaly Vysoká škola ekonomická, Mendelova univerzita a spolek Zachraň jídlo. „Plýtváme spíš levnějšími potraviny. V průměru vyhodíme víc než 10 procent z počtu nakoupených kilogramů potravin. Pokud to přepočítáme na dva rodiče se dvěma dětmi, vychází to na 14 000 korun ročně,“ říká Veronika Mokrejšová z VŠE.
Lidé mají tendenci podhodnocovat to, jaké množství potravin ročně vyhodí. „Máme přirozeně schopnost vidět se v lepším světle. Nechceme si přiznat, že děláme věc, co není společensky přijatelná. A tak v dotazníkovém šetření lidé odhadovali reálně jenom třetinu toho, co skutečně vyhodí,“ upozorňuje Anna Strejcová z neziskové organizace Zachraň jídlo v pořadu Finančák na Radiu Wave.
Víte, kolik ušetříte, když nebudete plýtvat jídlem? O výsledcích unikátního výzkumu informují Veronika Mokrejšová z VŠE a Anna Strejcová ze spolku Zachraň jídlo. Poslechněte si celý rozhovor ve Finančáku
„Naším cílem bylo finančně vyčíslit plýtvání potravinami. Vycházeli jsme z dat Mendelovy univerzity, která v letech 2018 až 2021 měřila odpad v brněnských popelnicích. Je to jedno z nejpřesnějších čísel, které vůbec u nás můžeme najít,“ přibližuje metodologii výzkumu Mokrejšová.
Výzkumníci dospěli k tomu, že pokud by člověk neplýtval jídlem, ušetřil by i víc než 3 500 korun za rok – pro domácnost se dvěma dětmi se tak jedná o částku zhruba 14 000 korun.
Hlavně kvůli penězům
Ekonomický tlak hraje podle Strejcové ve snaze nakládat s jídlem rozumně rozhodující roli.
„Lidí, kteří to dělají z ekologických pohnutek, je stále menšina. Většina se jídlem snaží neplýtvat především kvůli inflaci. Finanční argument pak podle našich dat funguje napříč generacemi,“ přibližuje odbornice ze spolku Zachraň jídlo.
Odbornice: Lidé nerozumí pojmu minimální trvanlivost. Domácnost vyhodí potraviny za 8000
Číst článek
Nejčastějším důvodem, proč lidé vyhazují potraviny, je podle ní fakt, že toho nakoupí příliš moc, špatně naplánují, co budou vařit a kolik toho sní, nebo potraviny špatně uskladní.
„Lidé většinou říkají, že jídlo se zkazilo, ale jde třeba i to, že špatně rozumí pojmu minimální trvanlivost,“ říká Strejcová.
Mokrejšová navíc upozorňuje na nebezpečí letákových akcí, které svádí k tomu, že potravin lidé nakoupí zbytečně mnoho. „Pokud nemůžete odolat slevám, nakupujte pouze trvanlivé potraviny,“ doporučuje.
Poslechněte si celý rozhovor, audio je nahoře v článku.