Nejlepší podmínky k životu jsou v Turnově. ‚Je to práce spousty lidí,‘ říká turnovský starosta
Index prosperity regionů České spořitelny a platforma Evropa v datech hodnotí 206 mikroregionů (205 obcí s rozšířenou správou působností a Praha) na základě 37 indikátorů, které pokrývají ekonomickou situaci, dostupnost zdravotní péče, vzdělávání, občanskou vybavenost či kvalitu dopravní infrastruktury.
Z výsledků vyplývá, že v některých částech země se daří udržet stabilní a prosperující prostředí, zatímco jiné oblasti čelí vysoké míře exekucí, nezaměstnanosti či odlivu obyvatel. A nejlépe v Česku dopadlo město Turnov.
To se vždycky dobře poslouchá, ale máme pořád spoustu problémů, výzev, reaguje starosta Turnova na vyhlášení města nejlepším místem k žití v Česku
„To se vždycky dobře poslouchá, ale máme pořád spoustu problémů, výzev. A taky je třeba říct, že to není jenom moje práce, je to práce spousty zastupitelů a starostů, kteří byli přede mnou,“ řekl nezávislý starosta města Tomáš Hocke.
Zdůraznil také, že hodnocení se netýká jen Turnova, ale mikroregionu, tedy tako nebližšího okolí správního území Turnova.
„Město Turnov historicky je správním územím a místem, které je přirozeně spádové pro obce ze širokého regionu Českého ráje. A občanská vybavenost a to, co bylo hodnocené v anketě, je dlouhodobě s obcemi koordinováno a díky dopravní dostupnosti města Turnova ji občané nejenom Turnova, ale i širokého okolí, využívají,“ dodal.
Město opravdu patří mezi nejlépe obsloužené oblasti veřejnou dopravou a má nadprůměrné pokrytí silniční sítí, a také relativně vysoký počet knihoven. „To je pravda, máme hlavní knihovnu, knihovnu nádraží a pak ještě pobočku v Mašově. A teď novou knihovnu stavíme a doufáme, že bude komunitním centrem nejenom pro naše město, ale pro celý region.“ potvrzuje starosta Turnova.
Výhoda i prokletí
Neandrtálci v Turnově? Archeologové objevili unikátní zbytky přístřešků a ohniště z doby před 128 tisíci lety
Číst článek
Podle Tomáše Hockeho je dopravní propojení velkou výhodou města Turnova, protože lidé jsou schopni se za 25 minut dostat do Liberce nebo Mladé Boleslavi, a také za 45 minut na Černý Most do Prahy.
„Ale je to samozřejmě také naše velké prokletí, jsme takovou velkou křižovatkou, město je dopravou fragmentováno, velká část dopravy na Semilsko a pod Krkonoše vede přes naše náměstí. Teď aktuálně budeme řešit i novou silnici na Jičín, I/35, která nám dělá velké vrásky, a nejen nám,“ upozorňuje Tomáš Hocke.
A jaká je v regionu zdravotní péče? Poslechněte si záznam rozhovoru.