První Noc s Andersenem se uskutečnila v roce 2000 v uherskohradišťské knihovně, kde se dobrodružství účastnila dvacítka malých čtenářů. Postupem času se akce rozrostla po celé zemi a dále do světa.
Po dvou letech pandemie koronaviru se začínají čtenáři do knihovny v Nové Bystřici vracet. „Jsem ráda, že se začaly vracet i děti, protože ty po pandemii vůbec nechodily,“ pochvaluje si knihovnice.
Knihovny a muzea v Británii se připravují na zimu - konkrétně na to, že se stanou pro mnoho lidí místy, kam bude možné jít se ohřát. Žádají tak politiky, aby uvolnili víc peněz na vytápění budov.
V omezeném režimu se mohou znovu otevřít například restaurace nebo knihovny. Otevřou se také obchody, nakonec bez nutnosti odložení zkoušených oděvů do izolace.
Regionální stanice Českého rozhlasu důkladně zmapovaly těžkosti některých provozovatelů, kteří se po čtvrtečním urychlení uvolňování vládních opatření nestačili připravit na pondělní otevření.
Česká národní banka do dvou let vybuduje v hlavní hale své budovy návštěvnické centrum. Dostavba dálnice D4 má začít nejdřív za rok. Více se dočtete v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
„Každé rozhodnutí, které se dělá kvapem na poslední chvíli v rámci opouštění úřadu, má pachuť toho, že není úplně v pořádku,“ říká pro iROZHLAS.cz kandidát na ministra kultury Michal Šmarda z ČSSD.
Až polovina knihoven v Česku řeší podle Knihovnického institutu problémy s nedostatkem místa. Do regálů se pak nevejdou knížky, mnohde chybí i prostory pro pořádání besed, veřejných čtení nebo dětské koutky. Třeba kutnohorská knihovna by potřebovala zhruba třikrát víc místa, než má teď.
Knihovny připravily v březnu řadu akcí, kterými chtějí přitáhnout lidi ke čtení. Tento týden budou třeba dospělí číst dětem a děti dospělým. Návštěvníci knihoven budou také soutěžit v rychlém čtení nebo zažijí čtení na nezvyklých místech. Měsíc čtenářů má také upozornit na nové služby knihoven.
Vyhlášení knihovny roku, Velké říjnové společné čtení nebo Maraton čtení jsou součástí 19. ročníku Týdne knihoven. Ten začíná dnes, potrvá do neděle a zapojí se do něj na 700 knihoven po celém Česku.
Není třeba žádné registrace ani čtenářských průkazek a nikdy vám nebude hrozit pokuta - tak vypadá projekt miniknihoven, který od soboty funguje v Olomouci. Průhledné boxy z plexiskla plné knížek najdete zatím na Dolním náměstí v podloubí městské galerie, v podloubí radnice a v Lomené galerii v Denisově ulici.
V Jindřichově Hradci žije rodina, která v loňském roce přečetla nejvíc knížek v rámci celé České republiky. Veronice a Jiřímu Nymburským a jejich dceři Pavle loni prošlo rukama bez jedné pět set knížek. A to se počítají jenom ty, které si rodina půjčila v jindřichohradecké knihovně. Nymburští tak zvítězili v soutěži knihoven.
Dětští čtenáři mají rádi dobrodružné příběhy, pohádky a fantasy. Dívky dávají přednost romantickým knihám a publikacím o přírodě, chlapci zase často čtou komiksy, encyklopedie a naučnou literaturu. Vyplývá to z průzkumu českých knihoven za rok 2013.
V Česku dnes začíná Týden knihoven, celostátní akce na podporu čtenářství. Knihovny si připravily zajímavé akce - setkání se spisovateli, novými knihami - a zvou čtenáře všech generací. Každý den jinou aktivitu ode dneška nabízí také Městská knihovna v Lipníku nad Bečvou. Jako bonus připravila i novou službu, která potěší majitele chytrých telefonů a tabletů.
Jen čtvrtinu toho, co před osmi lety, dostaly letos středočeské knihovny na tzv. regionální činnost. Díky ní se starají o zhruba osm stovek malých obecních knihoven v celém kraji. Teď ale musely přestat kupovat nové knihy, které jim půjčují. Jednoduše na ně nemají. Vedení kraje však slibuje, že se to ještě letos změní.
Stovky nevrácených knih a škody v řádech desetitisíců korun trápí knihovny po celé republice. Lidé totiž často na půjčené knihy zapomenou nebo je ani přes opakované výzvy nechtějí vrátit.
Karvinské knihovnice skotačí s dětmi mezi regály. Školáci si tak užívají jarních prázdnin. Ne všechny rodiny totiž mají na to, aby s dětmi vyrazily do hor. Místní knihovny proto otevřely své brány a nabízí dětem soutěže, hry a zábavu.
Knihovny v Pardubickém kraji čeká utahování opasků. Důvodem jsou pokrácené dotace na knihy, které v rámci výměny kolují po obcích. Zatímco loni nakoupili knihovníci 15 tisíc titulů, letos to bude o polovinu méně.
V Česku přibývá knihoven, kde si mohou lidé půjčit elektronické čtečky. K dispozici jsou ale jen volná díla, tedy knihy od více než 70 let mrtvých autorů. Zatímco knihovníci chtějí pro čtenáře i digitální novinky a bestsellery, prodejci e-knih a někteří nakladatelé se obávají snížení zisku. Ministerstvo kultury proto pracuje na nové podobě autorského zákona, kde bude i pasáž věnovaná půjčování e-knih.
Co mají společného knihovny se zdravým životním stylem? Odpověď můžete zjistit, když navštívíte některou z téměř čtyř set knihoven, které se letos připojily ke každoroční propagační kampani Týden knihoven. Ta se letos koná s mottem - Čti, žij zdravě.
Doby, kdy se knihy půjčovaly s tužkou a žádankou v ruce, jsou dávno pryč, dnes stačí žádaný titul objednat jedním kliknutím z pohodlí domova. Tedy pokud knihovnám i nadále zůstane internet. Třeba v Cholticích na Pardubicku mají čtenáři s internetem spojenou každou návštěvu obecní knihovny a tamní knihovnice na něj nedají dopustit.
Knihovníci, kteří se obávali konce internetu ve svých zařízeních, si mohou oddechnout. Potřebných 20 milionů korun se ve státním rozpočtu nakonec našlo a faktury za internet bude ode dneška platit knihovnám ministerstvo kultury. Ještě před několika týdny ale bylo všechno jinak.
Ministryně kultury Alena Hanáková na jednání vlády představí vizi, jak by měly v příštích letech fungovat knihovny. Koncepce rozvoje knihoven na léta 2011-2015 myslí především na dostupnost knihoven pro všechny a jejich propojení s evropskými informačními systémy.
Patnáctým krajem České republiky je kraj knihoven! Tímto sloganem začíná už 15. ročník Týdne knihoven, který zve na návštěvu a seznámení s novými službami.