‚Informační chaos.‘ Některé zoo, knihovny či kostely zatím neotevřely, nestihly zavést včas opatření
Provozovatel holešovské autoškoly Vladimír Dohnal popisuje rozhodnutí vlády o dřívějším otevření některých obchodů a provozoven za „šílené“ a nepřipravené. Kvůli šibeničnímu termínu tak v pondělí neotevřely některé zoologické zahrady či knihovny, byť už by mohly. Přes víkend totiž většinou nestačily zajistit hygienická opatření nebo spustit online nákup vstupenek. Regionální stanice Českého rozhlasu těžkosti některých provozovatelů zmapovaly.
V rámci rozvolňování vládních nařízení od pondělí mohou otevřít obchody s prodejní plochou až 2500 m. Po šesti týdnech tak mohou lidé zamířit například do papírnictví v centru Karlových Varů. Jeho majitelka Blanka Korejsová se na zákazníky připravovala celý minulý týden.
Posilovny, knihovny i autoškoly. Podívejte se, které obchody a provozovny mohou od pondělí otevřít
Číst článek
„V tom informačním chaosu je to dost náročné. Jsem stále ve stavu nejistoty a překvápka,“ řekla Radiožurnálu. Otevře po šesti týdnech a jako první podle svých slov očekává především rodiny s dětmi, které stále nemohou chodit do školy, a tak jim doma chybí například pastelky nebo omalovánky.
Autoškoly
Podle vládního návrhu mohou od pondělí pokračovat ve svých kurzech autoškoly. Někteří majitelé ale neví, jak přizpůsobit nařízením třeba teoretickou výuku nebo závěrečné zkoušky. Podle provozovatele autoškoly Vladimíra Dohnala z Holešova je nařízení vlády příliš rychlé a nemají žádný manuál.
„Pro mě je to úplně šílené. Pro mě je program minimálně čtrnáct dní dopředu, takže jsem věděl, že mám dva týdny na to, na něco se připravit. Hlavně ani nevím, jakým způsobem mám provádět vyučování,“ řekl Českému rozhlasu Zlín.
Lázně
Skončilo také opatření, které lázeňským zařízením nedovolovalo přijímat nové pacienty. Na pobyty mohou nastoupit lidi, kterým lázně hradí pojišťovna, i samoplátci. Povolená je zatím pouze zdravotní lázeňská péče, nikoliv wellness pobyty.
„Jeden pacient na pokoji, dvoumetrová vzdálenost ve stravovací části a terapeutické skupiny maximálně o pěti lidech,“ popsal Českému rozhlasu Zlín bezpečnostní opatření ředitel Lázní Luhačovice Eduard Bláha. Zatímco v Luhačovicích se na otevření těšili, v Lázních Bohdaneč zatím provoz neobnovili.
„Jde to rychleji, než jsme počítali, takže některé věci ještě nemáme úplně připravené a nevíme, jestli se budou vyžadovat testy na covid-19, nebo ne,“ vysvětluje Českému rozhlasu Pardubice ředitelka lázní Bohdana Opočenská.
Zoo
Od pondělí mohou mít zoologické či botanické zahrady otevřeny venkovní areály. Mnohé z nich však mají problémy s povinností prodávat vstupenky online. I proto tak ze tří jihomoravských zahrad zatím otevřela jen brněnská. Ve Vyškově a Hodoníně se provozovatelům tuto podmínku nepodařilo zatím splnit.
‚Je to banka, ne automat na peníze‘. Havlíček hájí práci rozvojové banky, podniky žádá o trpělivost
Číst článek
Kromě zavřených pokladen a pavilonů musí zahrady omezit i počet návštěvníků za den – v Brně to je 5500 lidí, například v pražské zoo zase 8500.
Zatím neotevřou ani zoologické zahrady v Hluboké nad Vltavou, Ostravě, Liberci, Ústí nad Labem či Olomouci. Většina z nich by měla po zajištění veškerých opatření otevřít do konce týdne.
„Brzké otevření, o kterém jsme netušili, nás nutí nejprve areál připravit, aby byly dodrženy veškeré hygienické standardy a zajištěny režimová opatření, aby se návštěvníci cítili komfortně i bezpečně,“ řekla Českému rozhlasu Olomouc mluvčí Zoo Svatý Kopeček Iveta Gronská.
Zoo ve Dvoře Králové v pondělí otevřela, omezila však denní počet návštěvníků na 4500 a do oblíbeného safari umožnila vjezd pouze vlastním automobilem.
Knihovny
Mezi provozovnami, které mohou od pondělí poskytovat své služby, jsou i knihovny. Zatímco například Olomoucká městská knihovna či Děčínská městská knihovna se všemi svými pobočkami otevřely, Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové obnoví provoz až ve středu.
Na Chebsku se rychle šíří koronavirus. V nemocnici v Mariánských lázních je 43 nakažených
Číst článek
I v knihovnách patří přísná hygienická opatření. Čtenáři budou výpůjčky vracet do speciální krabice nebo boxu a knihovníci s takovými knížkami budou moct manipulovat až po dvou dnech.
Otevře i Krajská vědecká knihovna v Liberci, která bude mít každý den první dvě hodiny vyhrazeny pro seniory. „V knihovně nebude možné číst knížky, noviny ani časopisy. Při vstupu je potřeba se dezinfikovat a uvnitř nosit roušku. Všechny akce, besedy či diskuse jsou minimálně do konce května zrušeny,“ uvedl pro Český rozhlas Liberec hejtman Martin Půta (SLK).
Knihy v karanténě.
Pardubická knihovna je zatím zavřená, čtenáři ale můžou vracet knihy do biblioboxů. Svazky jdou nejdřív do sklepa pod UV lampy, až pak do regálů.
Mezi lidmi je 50 tisíc knih, pod lampy se jich vejde 50 a jedno UV ošetření trvá 40 min.
@iROZHLAS.cz @Český rozhlas Pardubice
11:19 – 27. 04. 2020
Bohoslužby
Lidé mohou v omezeném počtu chodit na bohoslužby. Některé kostely v silně religiózním Zlínském kraji ale i přes uvolnění opatření zůstávají zavřené.
Podle vlády v nich totiž smí být maximálně 15 lidí, což by v regionu, kde je ve městech pravidelně navštěvují i stovky lidí, mohlo způsobit potíže. I proto tak neotevře například kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Valašském Meziříčí.