Lidé v ohniscích koronavirové nákazy v Sydney mají zákaz nočního vycházení a po celém státě Nový Jižní Wales platí povinnosti nošení roušek všude mimo domov.
Půlnoční mše by se nemohla konat kvůli zákazu vycházení po 23.00. Petříček požádal o výjimku premiéra Andreje Babiše i ministra zdravotnictví Jana Blatného. Nějaké kostely už vánoční mše zrušily.
V praxi nyní podle agentury ale nebude mít rozhodnutí soudu bezprostřední dopad. Svatostánky, které stížnost podaly, se totiž již nacházejí v oblasti s mírnějším stupněm rizika.
Apoštolský administrátor ostravsko-opavské diecéze Martin David zrušil ve farnosti všechny veřejné bohoslužby. Důvodem je zhoršená epidemiologická situace ve městě.
Podle rozhodnutí vlády se k 11. květnu otevírají třeba všechny obchody v nákupních centrech kromě stravovacích zařízení, dále zahrádky restaurací, muzea a zahrady zámků a hradů.
Regionální stanice Českého rozhlasu důkladně zmapovaly těžkosti některých provozovatelů, kteří se po čtvrtečním urychlení uvolňování vládních opatření nestačili připravit na pondělní otevření.
Senát má na projednání zákona čas do 9. května. Předloha tak bude účinná až po skončení aktuálně platného nouzového stavu, který je vyhlášen do konce dubna.
Rozhovor s religionistou Zdeňkem Vojtíškem o množství věřících v Česku i oblibě takzvaného náboženství všedního dne. Že by Češi byli ateisté, je podle odborníka naprostý mýtus.
Sčítání účastníků bohoslužeb je anonymní. Každý věřící dostane při vstupu do kostela anketní lístek, na kterém zatrhne před koncem mše příslušné kolonky.
Bratři přišli v polovině 9. století na Velkou Moravu, aby tam pomohli se šířením křesťanství. Svátek těchto spolupatronů Evropy připadá na 4. července.
Cílem bohoslužby bylo ochránit arménskou rodinu, které hrozila deportace. Protest skončil v reakci na rozhodnutí vlády, jež dovolí v zemi zůstat stovkám mladých lidí, kteří přišli nelegálně jako děti.
Modlitba za zemřelé patří k nejstarší křesťanské tradici. O svátku nazývaném Dušičky lidé vzpomínají na své zesnulé blízké. Navštěvují hroby, pokládají květiny a zapalují svíčky jako symbol života.
Ježíškova vnoučata splnila seniorům téměř 14 tisíc přání. Někteří se toho ale bohužel nedožili. Ve svatovítské katedrále se proto konala zádušní mše. Poslechnout si ji můžete ze záznamu.
Bývalý pražský imám Samer Shehadeh přes šifrovanou zprávu varoval muslimy, aby nechodili na křesťanskou bohoslužbu. Ta byla na začátku srpna vrcholem demonstrace proti terorizmu na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad. Shromáždění se účastnili i čeští muslimové.
Polské město Čenstochová přivítalo papeže Františka. Svatý otec sloužil před desítkami tisíc lidí mši připomínající 1050. výročí křtu prvního polského panovníka. Polákům poděkoval za to, že si zachovali katolickou víru navzdory desítkám let komunistické vlády. Novináři si ale všimli především momentu, kdy František při příchodu na mši upadl. Papež se odpoledne v Krakově setkal se statisíci mladými věřícími z celého světa.
Ve svatovítské katedrále budou dnes dopoledne lidé vzpomínat na Olgu Havlovou. Mši odslouží biskup Václav Malý, vystoupí také sbor Carmina Bohemica s varhaníkem Josefem Kšicou. Od smrti manželky prvního českého prezidenta ve středu uplyne 20 let.
Kardinál Dominik Duka dnes pojede do Lán. V místním kostele odslouží bohoslužbu za vlast a za zdraví prezidenta Miloše Zemana. Poté bude Duka mluvit s prezidentem o předání některých budov na Hradě církvi.
V kostele Panny Marie před Týnem na pražském Staroměstském náměstí bude večer (od 19 hodin) ekumenická bohoslužba smíření. Proběhne u příležitosti letošního výročí upálení mistra Jana Husa, od jehož smrti uplyne 600 let. Bohoslužby se zúčastní představitelé různých křesťanských církví.
Při velikonoční mši byla katedrála svatého Víta na pražském Hradě plná. Příchozí neodradila ani zima, poslechnout kázání si přišly celé rodiny i zahraniční turisté. Arcibiskup Dominik Duka připomněl, že Velikonoce nejsou pouze svátky jara, ale také příležitost k duševnímu obrození člověka.
Křesťanské církve v Uherském Brodě uspořádaly společnou bohoslužbu za oběti střelby v tamní restauraci Družba. Na osm zastřelených vzpomínali lidé v kostele Neposkvrněného početí Panny Marie.
Židům začíná chanuka. Během osmidenního svátku světel si připomínají zázrak spojený s druhým vysvěcením židovského chrámu v druhém století před naším letopočtem. V Praze zahájili chanuku bohoslužbou v Jeruzalémské synagoze.
Začala doba adventní. K jejímu vrcholu - Štědrému večeru - zbývá necelý měsíc, který v křesťanské tradici patří také rorátům, ranním bohoslužbám, které lidé doprovázejí českými nebo latinskými zpěvy. Ještě za první republiky na roráty chodily celé rodiny. Lucerničkami si svítily na cestu a pod nohama jim křupal čerstvý sníh. Pak byly doby složitější, ale stará tradice nikdy nezanikla. V poslední době její obliba dokonce roste, hlavně mezi mladými křesťany.
Na bohoslužbu papeže Františka na fotbalovém stadionu v jihokorejském Tedžonu přišlo padesát tisíc věřících. Mezi nimi byli i příbuzní některých z obětí dubnové námořní tragédie trajektu Sewol. O život tehdy přišlo více než 300 lidí, hlavně středoškoláků.
Celostátní den smutku v Jižní Africe je ve znamení modliteb a rozjímání. Obyvatelé Jihoafrické republiky se tak modlí za Nelsona Mandelu, který zemřel v noci na pátek ve věku 95 let. Bohoslužby se konají po celý den, a to ve všech kostelech, chrámech, mešitách i synagogách.