Výzva Běhej lesy vybírá peníze na plicní ventilátory. Sportem chce pomoci regionálním nemocnicím
Nadechni se z plných plic, na podporu nemocnic. Tato sympatická říkanka se stala mottem sdružení Běhej lesy, které chce vybrat peníze na nákup plicních ventilátorů do čtyř regionálních nemocnic - v Karlových Varech, Břeclavi, Benešově a Jihlavě. Účastníci charitativní akce by měli během týdne nadýchat pro zdraví 3000 litrů vzduchu a poslat sto korun pro jednu z vybraných nemocnic.
„Chci aspoň využít ten čas, kdy nemohu pracovat, že se aspoň starám o vlastní tělo, běhám, jezdím na kole,“ popisuje Radiožurnálu poslední týdny šestinásobný paralympijský vítěz v cyklistice Jiří Ježek, který se s manželkou zapojuje do každé rozumné charitativní akce.
Virtuální Jizerské padesátky se zúčastnily tisíce lidí, na výrobu ochranných pomůcek vybrali milion
Číst článek
Žádné rekordy ale netrhá, a to záměrně. „Výzvu tří tisíc litrů vzduchu už jsem překonal mnohokrát, ale na druhou stranu cyklistiku si jenom užívám. Tak by to asi měli dělat všichni. Je lepší jet na půl plynu a nezatěžovat tělo v téhle době těžkým tréninkem.“
S projektem #rozdychejto přišel Jan Hejda z organizačního týmu série závodů Běhej lesy, které se teď na jaře minimálně ve čtyřech regionech neuskuteční. Proto právě v těchto regionech kontaktoval nemocnice.
Připojují se i slavná jména
„Spojili jsme se s primáři plicních klinik a zjistili jsme, že plicní ventilátory chtějí kupovat. Tak nás hned napadl slogan ‚Nadechni se z plných plic, na podporu nemocnic‘. Už se také přidal třeba kajakář Vít Přindiš, atletka a lyžařka Eva Brabcová Nývltová nebo běžec a lékař Jan Pirk,“ dodává Hejda.
Pražský maraton se poběží v říjnu. Nové termíny mají i další závody seriálu RunCzech
Číst článek
Plicní ventilátor stojí řádově statisíce korun. V nemocnici v Břeclavi ale chtějí koupit transportní, který je levnější a právě teď se plicnímu oddělení hodí.
„Už jeden máme, ale potřebujeme druhý. Transportní ventilátor nepotřebuje mít tolik funkcí jako stacionární. Lékař nastaví plicní objem a to je dostačující pro převoz,“ říká ředitel nemocnice Petr Baťka. „Stacionární stojí až jeden milion korun, tento typ transportního vyjde na zhruba 135 tisíc korun.“
Aby měla charitativní akce úspěch, musí se u ní účastníci i trochu bavit. Když zaplatí startovné sto korun, tak mohou na stránku Běhej lesy pověsit krátké video a pochlubit se výkonem nebo motivovat další sportovce.
Příkladem jde guru amatérských vytrvalostních běžců Miloš Škorpil z Chebu. „Pořád někde lítám, někdy s naší smečkou psů, a když ještě můžu tímto lítáním pomoct plicnímu oddělení karlovarské nemocnice, není co řešit. Takže rozdýchejte to s námi!“
Dýchat z plných plic a přispět stokorunou na plicní ventilátor je možné na portálu Běhej lesy do neděle 19. dubna. Za první dva dny se vybralo zhruba sto tisíc korun!