Vídeňskou kávu zřejmě vymyslel ukrajinský kozák. Lvovská pražírna s ní dodnes experimentuje

Ukrajinské město Lvov je známé jako centrum kávy. Evropany ji totiž podle legendy, která je oblíbená hlavně u Ukrajinců, naučil pít ukrajinský kozák, který pocházel nedaleko od Lvova. Do jedné z nejstarších lvovských kaváren a pražíren – kávového dolu – se vydala Magdaléna Fajtová. A ochutnala tam i zapálenou kávu.

ZÁPISNÍK ZAHRANIČNÍCH ZPRAVODAJŮ Lvov Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Zapálenou kávu podáváme tady v šachtě. Musíte si vzít helmu, to je povinné,“ instruuje mne Marta, manažerka kavárny Lvovský důl. Než ochutnám zdejší specialitu, musím minutu počkat, pak lžičkou rozbít karamel a teprve potom se napít.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zápisník Magdaleny Fajtové

Věříme, že oblibu kávy přinesl do Evropy ukrajinský Kozák Jurij Kulčický, který se narodil v dnešní Lvovské oblasti. Byl to hrdina z bitvy o Vídeň v roce 1683. Poté byl vídeňským podnikatelem, majitelem jedné z prvních vídeňských kaváren. Rakušani původně nechtěli hořký nápoj, který jim připomínal krvavé obléhání města tureckou armádou, pít. Kulčický experimentoval, přidal do kávy cukr a mléko. To už lidem chutnalo víc. Zřejmě tak vznikla vídeňská káva,“ vypráví Marta.

Suvenýry i kávové pivo

Ať už kávu pomohl v Evropě rozšířit Jurij Kulčický, nebo ne, lidé ze Lvova jsou o tom hluboce přesvědčení. Ve městě má Kulčický i svůj památník – sochu, které nechybí konvice s kávou a hrneček.

Zrnka získáváme z latinské a centrální Ameriky a také z Afriky. Přivážíme je zelená a tady je pražíme a prodáváme,“ vysvětluje manažerka kavárny, kde si kromě kávy můžete koupit také suvenýry, knihy, sladkosti nebo třeba kávové pivo.

„V tomto domě máme tři kavárny  v této se dělá káva filtrovaná. A teď se podíváme, kde se dělá turecká káva z džezvy,“ pokračuje ve výkladu Marta a vede mě do další místnosti. Tato část kavárny je opravdu krásná. Pořádají se tady různé akce, setkání, třeba i s ukrajinskými vojáky, kteří teď bojují proti Rusku,“ říká.

Magdaléna Fajtová, kob Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme