Obloha nabízí unikátní úkaz, přechod planety Venuše přes Slunce

Právě teď mají lidé na dalších sto pět let poslední šanci zahlédnout unikátní astronomický úkaz. Planeta Venuše působí sice malé, ale o to unikátnější zatmění Slunce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přechod Venuše přes Slunce

Přechod Venuše přes Slunce | Foto: NASA

Přechod Venuše přes sluneční kotouč lze pozorovat od úsvitu až do sedmi hodin, kdy malý tmavý kroužek planety zářící Slunce opustí.

Konjunkci je možné sledovat bezpečně se speciálními brýlemi, přes svářečský skleněný filtr anebo na některé z dnes ráno mimořádně otevřených hvězdáren.

Stovky zájemců se sešli třeba ve Štefánikově hvězdárně v Praze, planetáriích v Brně nebo v Českých Budějovicích a na mnoha dalších hvězdárnách v České Republice. Počasí sledování přeje.

„Ne všichni využívají vystoupání do kopule k dalekohledu, někteří si zakoupí jenom speciální brýle a jdou si sami hledat místo k vlastnímu pozorování do přírody. Úkaz přilákal hodně mladých lidí, dokonce i dětí. Jsou to lidé často technicky zaměření,“ říká reportér Českého rozhlasu Ivan Studený, který pozoruje astronomický úkaz s desítkami lidí v hvězdárně a planetáriu v Českých Budějovicích.

Asi dvacet nadšenců se brzy ráno sešlo i u lesoparku ve Slaném.

Přechod Venuše před Sluncem | Foto: Reuters

„K pozorování tady máme dva dalekohledy ze slánské hvězdárny, která dnešní mimořádnou akci připravila. Bez dalekohledů nebo jiného speciálního vybavení, jako je tmavé sklo nebo speciální brýle, není na Slunci vidět vůbec nic. Je tady i slánský astronom Jaroslav Trnka, který podává podrobný popis úkazu, takže dnešní pozorovatelé, kteří sem přišli, včetně dětí, se tu mají možnost dozvědět opravdu hodně," říká reportérka Jana Káninská.

Asi 80 lidí přišlo do hvězdárny a planetária v Hradci Králové.

„Právě dalekohledem pozorujeme docela velikou Venuši, jak opouští kotouč. Před chvilkou jsme viděli slavný Kapkový jev - kotouček Venuše se začne dotýkat jakoby vnitřního okraje Slunce, okraje těch dvou těles se propojí a vznikne tam taková černá kapka, čili jev, který je velice zajímavý a hezký. Pro laickou veřejnost je tento okamžik nejzajímavější,“ říká pracovník planetária Jan Veselý.

Jitřenku sledují stovky lidí i ve východní Asii

Unikátní vesmírné divadlo sledují od ranních hodin i tisíce lidí i ve východní Asii. Hongkongské vesmírné muzeum organizuje přednášky a speciální prohlídky, při kterých nabízí veřejnosti i teleskopy.

Podle místních médií si stovky obyvatel Hongkongu vzaly volno, aby vesmírné představení mohly v klidu pozorovat. Jak řekl hongkongský astrofyzik, Číňané se vždy o nebeské fenomény zajímali. Vládu čínských císařů totiž předurčovaly a ovlivňovaly právě hvězdy a nebeská znamení.

Lidé sledují přechod Venuše před Sluncem | Foto: Reuters

Konjunkci Slunce a Venuše lidé znovu spatří až za 105 let, přesně 11. prosince roku 2117.

V letošním roce neuvidíme žádné zatmění Slunce. Pokud jde o zatmění Měsíce, které je druhým asi nejznámějším úkazem, tak takzvané polostínové nastane 28. listopadu. Ale málokdo si ho všimne, protože pouhým netrénovaným okem je těžko viditelné.

Významným úkazem bude zákryt planety Jupiter Měsícem. K tomu dojde už 15. července. Z českého území bude pozorovatelný celý průběh úkazu a to nad východním obzorem. Začátek úkazu nastane ve 3:35 hodin ráno. Jupiter se znovu ‚vynoří‘ za Měsícem za 45 minut.

K vidění budou i meteorické roje

27. června lidé uvidí meteorický roj Bootidy. Letošní frekvence by mohla být až 50 meteorů za hodinu. Na 12. srpen připadají Perseidy s frekvencí až 80 meteorů za hodinu a asi nejsilnějším meteorickým rojem letos budou Geminidy, a to 14. prosince. Jeho intenzita má být až 100 meteorů za hodinu.

Nikola Bojčev, Jana Káninská, Kateřina Procházková, Ivan Studený, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme