Poslední šancí na záchranu bílých nosorožců je umělá reprodukce. Plánuje ji dvorská zoo
Odborníci a zoologové se pokusí ze samic nosorožců tuponosých severních, neboli bílých, v keňské Ol Pejetě odebrat vajíčka, která by se v budoucnu dala využít pro oplodnění in vitro a následný transfer embrya do těla samice příbuzného nosorožce. Jde o jedinou šanci na záchranu těchto vzácných zvířat.
Přirozená reprodukce bílých nosorožců už není možná. Potvrdilo to poslední vyšetření dvou samic Nájin a Fatu v Ol Pejetě, kam byly společně s dalšími dvěma samci před časem převezeny ze zoo ve Dvoře Králové.
„Mladší Fatu má degenerativní změny v děloze, které vylučují přirozenou reprodukci, a ta starší má problémy se spěnkovým kloubem zadní končetiny,“ vysvětluje ředitel královédvorské zahrady Přemysl Rabas.
Zoo ve Dvoře Králové pracují na další metodě, jak zachránit vzácné nosorožce bíle. Zajímala se o ni redaktorka Kateřina Kohoutová
Samice Nájin by při páření neunesla zátěž samce, a i kdyby zabřezla, mládě by nebyla schopna donosit. Zoologové uvažovali o hybridizaci, tedy o křížení severního a jižního nosorožce. To se jim ale už nezdá vhodné, protože samice by nejspíš mládě nebyla schopná bez problémů donosit.
„Se severními bílými nosorožci se tady v zahradě pracuje hodně dlouho, jsme taky jediní, kteří je rozmnožili. Postupně jsme ale všechny možnosti vyčerpali a došlo to do fáze, kdy už je to strašně složité,“ potvrzuje zoolog Jiří Hrubý.
Zákrok natrénují na jižních příbuzných
Proto se nyní odborníci pokusí odebrat vajíčka a následně je přenést. Tuto techniku chtějí nejdřív vyzkoušet na samicích jižní formy.
„Na jižních samicích bychom chtěli vypracovat techniku odběru oocytů a jejich udržení, to znamená zamražení. V případě, že to bude zvládnuté, si můžeme dovolit odebrat vajíčka i od těch bílých nosorožců a uložit je,“ popisuje Přemysl Rabas.
V královédvorské zoologické zahradě se také připravuje pohotovostní plán pro případ úhynu tamní samice Nabire.
„Máme připravený roztok, do kterého by se okamžitě po úhynu, maximálně do hodiny, musely odebrat vaječníky. Pak je limit asi 10 hodin, kdybychom museli ten vaječník převézt do specializovaného zařízení v Kremoně, kde by pak z něj mohli získat oocyty,“ přibližuje ředitel zoo.
Podobné opatření chtějí podle Přemysla Rabase udělat i v keňské rezervaci Ol Pejeta.