Ježíš poháněný umělou inteligencí. Instalace Deus in machina nahradila kněze ve švýcarském kostele
Kaple svatého Petra se řadí k těm nejstarším ve švýcarském městě Lucern. Malý, prostě zdobený kostel se však nedávno stal synonymem nového poté, co v něm byl instalován Ježíš poháněný umělou inteligencí, který je schopen vést dialog ve 100 různých jazycích.
„Byl to skutečně experiment,“ říká teolog církve Marco Schmidt. „Chtěli jsme pozorovat, jak budou lidé reagovat na Ježíše s umělou inteligencí. O čem by s ním mluvili? Měli by vůbec zájem s ním mluvit? Jsme v tom pravděpodobně průkopníky,“ popisuje v textu deníku The Guardian.
‚Nechci hrát zápasy v sobotu.‘ Švýcarský fotbalista Wallner kvůli náboženským důvodům končí kariéru
Číst článek
Instalace známá jako Deus in machina byla spuštěna v srpnu jako poslední iniciativa v rámci několikaleté spolupráce s místní univerzitní výzkumnou laboratoří.
Po projektech, které experimentovaly s virtuální realitou, se církev rozhodla, že dalším krokem bude instalace. „Řešili jsme, jaký typ avatara bychom měli zvolit – teologa, člověka nebo světce? Pak jsme si ale uvědomili, že nejlepší postavou bude sám Ježíš.“
Kostel s nedostatkem prostoru hledal místo, kde by mohli lidé vést soukromé rozhovory s avatarem, a tak vyměnil kněze za počítač a do zpovědnice instaloval kabely.
Po zaškolení programu umělé inteligence v teologických textech byli návštěvníci vyzváni, aby dlouhovlasému obrazu Ježíše přenášenému přes mřížovou obrazovku kladli otázky. Ten odpovídal v reálném čase a nabízel odpovědi generované umělou inteligencí.
‚Náboženství, které tematizuje přírodu, bude v kurzu.‘ Moderní pohanství u nás sílí ‚raketovou‘ rychlostí
Číst článek
Lidé byli upozorněni, aby nesdělovali žádné osobní údaje a aby potvrdili, že s avatarem komunikují na vlastní nebezpečí. „Nejedná se o zpověď a ani nemáme v úmyslu ji napodobovat,“ upřesňuje Schmidt.
Během dvouměsíčního experimentu využilo možnosti interakce s avatarem více než tisíc lidí, včetně muslimů a turistů. Zatímco údaje o instalaci budou prezentovány v příštím týdnu, zpětná vazba od více než 230 uživatelů naznačuje, že pro dvě třetiny z nich šlo o „duchovní zážitek“, prozrazuje Schmid.
„Můžeme tedy říct, že s tímto Ježíšem z umělé inteligence prožili nábožensky pozitivní chvíle. Bylo to pro mě překvapivé,“ říká Schmidt. Podle něj mu experiment, a velký zájem, který vyvolal, ukázal, že lidé chtějí jít za hranice Bible, svatostí a rituálů.