Brambory jsou ohroženy, klíčovou plodinou se brzy stanou banány
Pokud se naplní prognózy klimatologů a podnebí se skutečně výrazně oteplí, hlavním zdrojem potravy pro miliony lidí se stanou banány. Klíčovým plodinám – kukuřici, rýži, pšenici a bramborám, které mají raději chladnější a vlhčí klima, se totiž bude dařit čím dál hůř.
Výsledky přinesla nová zpráva Výboru OSN pro potravinovou bezpečnost.
Klimatickými změnami podle odbornice na potravinovou bezpečnost Blanky Křivánkové z centra Glopolis trpí všechny plodiny. Pěstování kukuřice, rýže a pšenice ve velkém – nejen pro lidi, ale také jako krmiva nebo suroviny pro paliva – však prý navíc ke globálnímu oteplování přispívá.
„Například vodní kultury pro pěstování rýže jsou velkým zdrojem metanů,“ uvádí.
O nových trendech v pěstování banánů hovořila ve Světě o desáté Blanka Křivánková z centra Glopolis
Banány jsou ovoce, tedy zcela jiná kategorie než zmíněné obiloviny. Blanka Křivánková ale upozorňuje na jejich výživové hodnoty: „Mají jednoduché cukry, glukózu, fruktózu i velký obsah bílkovin. Pěstují se také takzvané ‚plantainy‘, což jsou nesladké banány a ty jsou chuťově i obsahově velmi podobné bramborám.“
Banány se vyskytují již ve stovkách druhů a není potřeba je dále šlechtit ani geneticky upravovat. „Pro banány je nejdůležitější teplo. Existují dokonce takové druhy, které rostou až do výšky 2500 metrů nad mořem. Jde spíš o to vybrat ty správné kultivary, které již existují,“ vysvětluje Křivánková.
Už dnes jsou banány v Africe nebo v Asii důležitou plodinou, která se vaří, peče i smaží a ze které jde stejně tak postavit dům.