Výzkumníci získají přístup k datům Instagramu. Zjišťují dopad na psychické zdraví mladých

Společnost Meta pomůže vědcům zkoumat, jestli sociální síť Instagram škodí duševnímu zdraví dospívajících. Informuje o tom web The Verge, podle kterého mateřská společnost Instagramu zpřístupňuje data výzkumníkům. Pilotní program byl spuštěn ve spolupráci s Center for Open Science.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Instagram

Vliv Instagramu na duševní zdraví dospívajících se už nějakou dobu řeší (ilustrační foto) | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

Výzkumníci získají přístup k datům Instagramu až na šest měsíců. K dispozici budou informace o tom, kolik účtů teenager sleduje, jak intenzivně Instagram využívá, jaké má nastavení účtu a další. Společnost Meta ale upozorňuje, že neposkytne přístup k demografickým údajům uživatele ani k obsahům příspěvků, komentářů nebo zpráv.

Meta chce využít data uživatelů k tréninku AI. V EU ale musela prodloužit lhůtu k vyslovení nesouhlasu

Číst článek

Center for Open Science tvrdí, že analýza dat přímo od Instagramu by mohla „přispět k pochopení duševního zdraví v kombinaci s dalšími zdroji informací“, jako jsou průzkumy a jiné typy studií.

„Rodiče, politici, akademici a technologické společnosti se zabývají otázkou, jak nejlépe podpořit vývoj mladých lidí, kteří se pohybují v online prostoru. Potřebujeme ale více údajů, abychom získali ucelený obraz,“ uvedl ve svém prohlášení Curtiss Cobb, viceprezident pro výzkum společnosti Meta.

Vliv Instagramu na duševní zdraví dospívajících se už nějakou dobu řeší. V roce 2021 přišla whistleblowerka společnosti Facebook Frances Haugenová s řadou uniklých dokumentů, včetně interního výzkumu, který naznačoval, že „dospívající viní Instagram ze zvýšené míry úzkostných epizod a depresí“. Vědci později vyzvali společnost Meta, aby zpřístupnila svůj výzkum duševního zdraví.

Instagram od té doby zavedl funkce, které mají děti před negativním vlivem aplikace chránit. Obavy ale přetrvávají. To vedlo k záplavě zákonů o ochraně dětí a k zákonů o ověřování věku v USA.

Jiří Klečka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme