VIDEO: Kosmická loď Crew Dragon se úspěšně vrátila na Zemi, přistála v oceánu u Floridy

Kosmická loď Crew Dragon americké společnosti SpaceX se vrátila od Mezinárodní vesmírné stanice na Zemi. Stroj bez posádky se od ní automaticky odpojil podle plánu kolem 8.30 našeho času a kolem 14.45 na padácích přistála ve vodách Atlantického oceánu poblíž Floridy.

Video Mys Canaveral (Florida) (Aktualizováno: 14:52 8. 3. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kosmickou loď Crew Dragon podle zakladatele a šéfa SpaceX Elona Muska čekala zřejmě nejobtížnější část cesty.

„Hypersonický návrat mi pravděpodobně dělá největší starost,“ prohlásil Musk několik hodin po startu mise s odkazem na žhavý sestup zemskou atmosférou při rychlosti tisíců kilometrů v hodině.

Kosmické plavidlo už před čtrnáctou hodinou zahájilo svůj finální manévr. Nejdřív zpomalilo pomocí svého motoru, a následně vstoupilo do atmosféry. Ačkoliv loď má vlastní motory, se kterými by mohla přistát, v tomto případě použila padáky.

Na hladinu Atlantského oceánu Crew Dragon dosedl před patnáctou hodinou. O vylovení kosmického plavidla se postará loď GO Searcher, která na místo dopadu vyplula ve středu.

Loď Crew Dragon se v automatickém režimu úspěšně spojila s ISS. Zpátky na Zem se vydá za pět dní

Číst článek

Crew Dragon bezpečným přistáním ve vodách Atlantického oceánu poblíž Floridy úspěšně završila první zkušební misi na oběžné dráze. Ta je součástí dlouhodobé snahy amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) obnovit lety lidí do vesmíru americkými dopravními prostředky, napsala agentura Reuters.

Crew Dragon se vrátila po pěti dnech u Mezinárodní vesmírné stanice. Raketa Falcon 9 loď z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě vynesla do kosmu 2. března a stroj se po zhruba 27hodinovém letu v automatickém režimu připojil k vesmírné stanici.

Dopravil tam téměř 200 kilogramů nákladu. Kromě toho vezl také figurínu opatřenou množstvím senzorů, které zjišťovaly, jaká by cesta v Crew Dragon byla pro skutečnou posádku.

Pokud nynější první test bez posádky dopadne dobře, což je ještě nutné vyhodnotit, mohl by se Crew Dragon znovu vydat na orbitální komplex zřejmě v červenci při druhém testovacím letu. Ten by už absolvovali dva astronauti.

Zatím jediný zádrhel kolem spolupráce NASA a SpaceX nesouvisí přímo s výkonem lodě Crew Dragon, nýbrž se zakladatelem jejího výrobce Muskem. Ten musel v minulosti projít bezpečnostní prověrkou, neboť jeho společnost je oprávněna k vypouštění vojenských špionážních satelitů, ovšem média ve čtvrtek informovala, že Muskova prověrka nyní prochází revizí.

Důvodem je podle agentury Reuters událost z loňského září, kdy americký miliardář během živě vysílaného rozhovoru s komikem Joem Roganem mimo jiné kouřil marihuanu. Pentagon jistou dobu po událostech s marihuanou zahájil prověřování incidentu, řekl americký činitel, který hovořil pod podmínkou zachování anonymity, napsal Reuters.

Ripleyová na palubě

Crew Dragon nyní letěla bez posádky, v křesle pro astronauty je figurína se senzory, kterou vědci pojmenovali Ripleyová podle Ellen Ripleyové, hlavní postavy filmu Vetřelec z roku 1979. Oblečena je v letovém skafandru, který společnost SpaceX pro svůj pilotovaný program kosmických letů vyvinula.

Kromě Ripleyové je na palubě také plyšová hračka připomínající planetu Zemi, která se bude moci vznášet ve stavu beztíže. 

Tato kosmická loď je ale schopna do kosmu dopravit sedm astronautů, v běžném provozu by měla ale transportovat čtyři. Tato kosmická loď přitom není jedinou, díky které se Američané v programu pilotovaných letů zbaví závislosti na Rusku.

Společnost Boeing na duben připravuje testovací let své lodi CTS-100 Starliner bez posádky, v srpnu pak chce poprvé letět s astronauty. Vedle toho americká společnost Lockheed Martin a evropský Airbus vyvíjejí pro NASA další kosmickou loď Orion.

Vizualizace kosmické lodi Crew Dragon a Mezinárodní vesmírné stanice | Zdroj: NASA

mš, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme