Čtveřice odletěla na ISS v červnu v kosmické lodi Boeingu při jejím prvním testovacím letu s posádkou. Na Zemi se měli vrátit po osmi dnech, původní plán ale narušilo selhání naváděcích trysek.
Výzva s názvem LunaRecycle má získat inovativní a proveditelné nápady a do budoucna má zajistit větší udržitelnost hlavně dlouhodobých vesmírných misí.
Návrat dvou astronautů na zemi pravděpodobně nějakou dobu ještě potrvá. Suni Williamsová a Barry Wilmore by na vesmírné stanici mohli zůstat až do února 2025.
„Kosmická loď Starliner je problémy provázena už několik let. Není to zdaleka problém, pouze této mise. Už předchozí bezpilotní testovací lety byly mnohokrát odkládány,“ říká Dušan Majer.
Astronauti Barry Wilmore a Sunita Williamsová docestovali na ISS na začátku června. K tomuto účelu byla poprvé použita kosmická loď Starliner, kterou vyrobila společnost Boeing.
NASA přiznala, že neví, kdy se budou moci vrátit na Zemi dva astronauti z lodi Starliner. Původně měli zůstat ve vesmíru osm dní, kvůli vadným tryskám lodi tam ale zůstávají už déle než měsíc a půl.
Dvojice astronautů odletěla na ISS za použití lodi Starliner na začátku června a vrátit se měla 14. června. Nestalo se tak kvůli selhání naváděcích trysek lodi.
NASA poskytne společnosti SpaceX 843 milionů dolarů (téměř 20 miliard korun) na vybudování zařízení, které bude schopné posunout ISS do zemské atmosféry a zajistit její plánované zničení.
Incident je vzácným případem, kdy se lidmi vyrobený materiál z oběžné dráhy dostal zpět na povrch naší planety v neporušeném stavu a přistál v obydlené oblasti.
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a společnost Boeing o další čtyři dny odložily plánovaný návrat lodi Starliner z Mezinárodní vesmírné stanice na Zem se dvěma astronauty na palubě.
Závada se vyskytla na ventilu na horním stupni nosné rakety Atlas V, která měla vynést vesmírnou loď na oběžnou dráhu. „Prioritou je bezpečnost,“ zareagoval šéf NASA Bill Nelson.
Tmavý kovový předmět o rozměrech malé plechovky, který minulý měsíc proletěl střechou obytného domu na jihu amerického státu Florida, byl kus odpadu vypuštěného z Mezinárodní vesmírné stanice.
Mezinárodní vesmírná stanice je jedním z posledních míst, kde Rusko a Spojené státy spolupracují navzdory ruské invazi na Ukrajinu, kvůli které jsou vztahy mezi oběma zeměmi nejhorší za poslední roky.
Nový pokus o start vesmírné lodi Sojuz MS-25 s rusko—bělorusko—americkou posádkou se uskuteční v sobotu v podvečer místního času (13.36 SEČ), uvedl šéf ruské vesmírné agentury.
Cesta člověka na Mars a zpět potrvá tři roky, odhaduje Halousek. Pravděpodobnější než cesty na rudou planetu se mu zdají výlety na stanice asi 400 kilometrů nad Zemí. Doletět se tam dá za pár hodin.
Jde o vůbec první studii, která ukazuje, že se savci mohou být schopni rozvíjet ve vesmíru, píše se ve společném prohlášení národního institutu Riken a univerzity v Jamanaši.
Trojice odstartovala k ISS loni 21. září na palubě ruské lodi Sojuz MS-22, se kterou se původně měla vrátit na Zemi letos v březnu. Plán Expedice 68 ale narušil prosincový únik chladicí kapaliny.