Starliner se vrátil na Zem, ale bez posádky. Boeing kvůli projektu utratil už přes 37 miliard korun

Americké společnosti Boeing se podařilo otestovat svou vesmírnou loď Starliner jen tak napůl. V sobotu se podařilo úspěšně ji dostat zpět na Zem. V americkém státě Nové Mexiko přistála po šesté hodině ráno našeho času. Potíž je v tom, že se vrátila bez posádky.

Santa Fé (Nové Mexiko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vesmírná loď Starliner se vrátila na Zem

Vesmírná loď Starliner se vrátila na Zem | Foto: NASA/Aubrey Gemignani | Zdroj: Reuters

Posádku loď Starliner začátkem června vynesla na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Důvodem, proč Sunita „Suni“ Wiliamsová a Barry „Butche“ Wilmor neodletěli zpět na Zem, byly obavy o jejich život.

NASA a Boeing na návrat Starlineru reagovaly poměrně rozpačitě. Tiskové konference se po přistání zúčastnili jen zástupci americké vesmírné agentury NASA a pocity asi nejpřesněji vystihl vedoucí programu komerčních letů Steve Stich.

„Z lidského hlediska máme všichni radost z úspěšného přistání. Ale zároveň jsme si přáli, aby to dopadlo podle plánů - přistání s Butchem a Suni na palubě. A emoce jsou různé. Upřímně si myslím, že bude trvat, než se s tím v týmech Boeingu a NASA vyrovnáme,“ litoval Stich a dodal, že přistání by pro Wiliamsovou a Wilmora pravděpodobně bylo bezpečné.

NASA ani Boeing ale rozhodnutí astronauty nechat na Mezinárodní vesmírné stanici nelituje. Proč se tiskové konference nezúčastnil nikdo z Boeingu, není jasné. Společnost se touto misí snažila prokázat, že její stroje jsou vhodné pro přepravu astronautů k ISS.

Finanční ztráty

NASA zatím v každém prohlášení zdůraznila, že spolupráce s Boeingem nelituje. Dodává ale, že bude potřeba vyhodnotit všechny části mise. A jak upozornil třeba list Washington Post, Boeingu moc neprospěje fakt, že astronauty k Zemi „sveze“ konkurenční Dragon Crew soukromé společnosti SpaceX.

Deník Le Monde upozornil taky na finanční ztráty. Boeing se původně zavázal, že do roku 2030 uskuteční šest komerčních letů k ISS a nebude NASA účtovat neúspěšné testy. Letecká společnost navíc u projektu Starliner už přišla v přepočtu o skoro 37 a půl miliardy korun.

Vesmírná mise se musela několikrát odkládat, než se lodi podařilo 5. června odletět. Problém je, že to bylo o tři roky později oproti původnímu plánu. První zkušební bezposádková mise Starlineru v roce 2019 kvůli chybám softwaru ani nedoletěla k vesmírné stanici. Při současné cestě pak při příletu k ISS selhaly naváděcí trysky a před týdnem astronauti hlásili třeba podivné zvuky, které loď začala vydávat.

Bára Vránová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme