NASA vyhlásila soutěž o 70 milionů korun. Systém na recyklaci odpadu ve vesmíru může vytvořit každý

NASA vyzývá veřejnost, aby vymyslela a nabídla způsoby, jak recyklovat odpad ve vesmíru. Za použitelné nápady nabízí až tři miliony dolarů, v přepočtu skoro 70 milionů korun. Výzva s názvem LunaRecycle má do budoucna zajistit větší udržitelnost hlavně dlouhodobých vesmírných misí.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Apollo 8, první pilotovaná mise na Měsíc, vstoupilo na oběžnou dráhu Měsíce na Štědrý den 24. prosince 1968. Velitel Frank Borman, pilot velitelského modulu Jim Lovell a pilot lunárního modulu William Anders uskutečnili přímý přenos z oběžné dráhy Měsíce, v němž ukázali snímky Země a Měsíce, jak je viděli z kosmické lodi

NASA vyzývá veřejnost, aby vymyslela a nabídla způsoby, jak recyklovat odpad ve vesmíru (ilustrační foto) | Zdroj: NASA

Výzva je určená pro každého, omezení žádná žádná nejsou. NASA chce využít vynalézavost a kreativitu veřejnosti, spolupracuje při tom s Alabamskou univerzitou. Zájemci se mohou registrovat na webu soutěže.

3:56

Kolem Země krouží vesmírné smetí. Technologie, které by odpad stáhly do atmosféry, se teprve vyvíjejí

Číst článek

Cílem výzvy je získat inovativní a proveditelné nápady, jak ve vesmíru recyklovat neorganické odpadové materiály, které tam produkují astronauti na misích. Jsou to třeba obaly od potravin, vyřazené oblečení a materiály z vědeckých experimentů. NASA chce recyklací získat produkty dál použitelné pro vědu a výzkum.

Za nápady, které to pomůžou zajistit, nabízí ocenění v hodnotě až tři miliony dolarů – v přepočtu tedy skoro 70 milionů korun.

Výzva LunaRecycle má dvě soutěžní sekce. Jedna je zaměřená na návrh a vývoj hardwaru, který dokáže recyklovat jeden nebo více druhů odpadu na povrchu Měsíce.

Soutěžit může každý

Další sekce má pak navrhnout virtuální podobu kompletního systému, který zajistí nejen recyklaci materiálů, ale následně i výrobu nových koncových produktů. Díky tomu, že má jít o vytvoření virtuální repliky takového systému, se mohou zúčastnit kreativci z celého světa. Zájemci si můžou vybrat buď jednu ze sekcí, nebo soutěžit v obou – NASA chce každou ocenit zvlášť.

Pomoct to má hlavně při budoucích dlouhodobých vesmírných – třeba lunárních – misích, které budou produkovat hodně odpadu – nová energeticky účinná a nízkohmotnostní recyklační řešení mají podobné mise udělat mnohem udržitelnějšími.

Střechu jim zničila část Mezinárodní vesmírné stanice. Teď žalují NASA

Číst článek

NASA navíc doufá, že by řešení, která z výzvy vyjdou, mohla zlepšit i způsob zpracovávání odpadů na Zemi, zvýšit účinnost recyklace a snížit množství toxických restů. Takzvaný crowdsourcing je podle organizátorů výzvy dobrým způsobem, jak zajistit rychlý vývoj nových vyspělých technologií, které mají pomáhat nejen ve vesmíru, ale právě i na Zemi.

Astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici mohou už nyní zpracovávat odpadky ve vysokoteplotním reaktoru, který je rozkládá na vodu, kyslík a další plyny. Ty se pak dají buď dál použít, nebo vypustit.

Ostatní odpad se zpracovává ručně – astronauti ho dávají do pytlů a ty se skladují ve vyčleněné kapsli, dokud ji nosná raketa nedopraví zpět na Zem nebo neshoří v atmosféře.

Žádná z těchto metod se ale nebude dát dělat hlouběji ve vesmíru – tedy při misích, které letí až do výšek přes 2000 kilometrů. Podle zprávy NASA z roku 2018 můžou čtyři astronauti za rok vyprodukovat zhruba 2,5 tuny odpadu – takový odpad pak může být pro posádku i bezpečnostním rizikem.

Kateřina Schmiedová, jar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme