Studie: Při těžbě kryptoměn vznikne ročně 30 700 tun odpadu. Počítače vydrží jen 15 měsíců
Na začátku září přijal středoamerický Salvador jako první stát na světě kryptoměnu bitcoin jako oficiální platidlo. Zpráva o tom obletěla svět a lidé kvůli tomu začali diskutovat například o bezpečnosti kryptoměn, ale také o jejich ekologičnosti. Nová studie uvádí, že kromě velkého množství energie se při těžbě spotřebovává značné množství komponentů a vznikají tak desetitisíce tun elektroodpadu.
Studie, která je dostupná ve vědecké databázi ScienceDirect, informuje o vzniklém elektroodpadu při těžbě kryptoměn. Jak uvádí dvojice vědců Alex de Vries a Christian Stoll, ročně ho těžaři vyprodukují 30 700 tun.
Salvador zavedl bitcoin jako oficiální platidlo. Hodnota kryptoměny stejný den výrazně klesla
Číst článek
V průměru tak na jednu transakci vychází 272 gramů elektroodpadu. Jak pro srovnání uvádí server BBC, jeden mobilní telefon iPhone 13 váží 173 gramů.
Elektroodpad vzniká tím, jak zastarávají počítače používané pro těžbu kryptoměn. Vědci odhadují, že tyto stroje mají životnost jen necelých 15 měsíců.
Těžaři používají vysoce specializované ASIC čipy, které po zastarání nemají jiné využití. Na druhou stranu obsahují třeba kovové pláště, které se dají aspoň recyklovat. V průměru se tak děje u 17 procent elektroodpadu. V zemích, kde většina těžařů sídlí, je ale toto procento menší kvůli nedostatečným předpisům.
Bitcoin se propadl o víc než deset procent, cena klesla pod 43 tisíc dolarů. Oslabily i další kryptoměny
Číst článek
Rychlá výměna těžebních zařízení může navíc podle vědců způsobit „narušení globálních dodavatelských řetězců“ u řady dalších elektronických zařízení. Jedním z nich jsou například čipy, kterých je aktuálně v některých průmyslových odvětvích nedostatek.
Problémem při těžbě kryptoměn je ale také elektrická energie. Těžaři měnu v podstatě vytváří a při tom jí využívají obrovské množství. Celosvětová těžba bitcoinů v současnosti spotřebovává ročně víc energie než třeba Filipíny. To samozřejmě vede k vysoké produkci skleníkových plynů.