Nejde zdaleka o první podobný případ, nově si ale podvodníci dali na stránce více záležet. Snaží se tak důvěřivce skrze šokující příběh nalákat na svůj web a získat z nich kontaktní a bankovní údaje.
„Celé je to překvapivý, podivný krok, ale zatím je to opravdu jen jeden rozhovor do novin. Nikoli to, že Česká národní banka ve velkém nakupuje bitcoiny,“ hodnotí Koubský nápad guvernéra ČNB Michla.
Reformu zákona o bitcoinu schválil salvadorský parlament ve středu a v platnost vstoupí podle serveru CNN Espaňol 90 dnů po zveřejnění v úředním věstníku.
Prezidentka ECB Christine Lagardeová se vyslovila proti zařazování bitcoinu do devizových rezerv členských zemí EU. Uvedla, že rezervy by neměly být zatíženy podezřením na praní špinavých peněz.
O zalistování „zábavných žetonů“ amerického prezidentského páru požádala tuzemská kryptosměnárna Anycoin. Konkurenční Simplecoin „s podobnými projekty“ naopak nechce být spojovaný.
Na webových stránkách obou mincí je uvedeno, že nejsou zamýšlené jako investiční aktivum. Kryptoměny obou manželů jsou takzvanými memecoiny, podobně jako dogecoin, který propagoval Elon Musk.
Nový zákon o digitalizaci finančního trhu přinese firmám podnikajícím v kryptooblasti výhody. Ale hlavně těm velkým. Malé nová regulace trhu zbrzdí, varuje zakladatel Anycoinu Marek Kyrsch.
Hlavním důvodem aktuálního růstu bitcoinu je výrok Trumpa, který uvedl, že má v plánu vytvořit strategickou rezervu bitcoinů v USA podobnou rezervě třeba ropy.
Podvodníci zřejmě lákali oběti nabídkami milostných vztahů a poté na ně vyvíjeli nátlak, aby z nich vymohli hotovost na investice do kryptoměn a projektů, které ve skutečnosti neexistovaly.
Krypto v Česku chceme – jako by se shodli politici a schválili nová zákonná pravidla. Nejznámější bitcoin mezitím překonal magickou hranici 100 tisíc dolarů..
„Nemalá část lidí za kryptoměnami prostě přichází za zisky. A to se všemi výhodami, nevýhodami i riziky,“ říká pro Český rozhlas Plus ekonom Ladislav Krištoufek.
„Toto není jen umělecké dílo, představuje kulturní fenomén, který překlenuje světy umění, memes a kryptoměnové komunity,“ uvedl majitel v prohlášení adresovaném Sotheby’s.
Kryptoměny od amerických prezidentských voleb prudce posílily. Investoři sázejí na to, že slibovaná podpora digitálních aktiv ze strany zvoleného prezidenta zvýší zájem o bitcoin.
Podle specializovaného serveru CoinDesk se bitcoin kolem 16.20 středoevropského času prodával za zhruba 91 800 dolarů. Za posledních 24 hodin si tak připisoval zhruba šest procent.
Růst ceny bitcoinu je součástí takzvaných trumpovských obchodů, uvedla agentura Reuters. Po zvolení republikánského kandidáta se začalo dařit i dolaru a rovněž americkým akciím.
Důvodem je, že se republikánský exprezident Donald Trump v předvolební kampani profiloval jako příznivec kryptoměn. Pro bitcoin je optimistický i výhled na nové složení amerického Kongresu.
Důvodem propadu je podle analytiků kombinace očekávané recese ve Spojených státech, obav ze splasknutí bubliny umělé inteligence a také geopolitické napětí, které narůstá mezi Izraelem a Íránem.
Za týden se cena bitcoinu stihla propadnout o 50 procent. Silně ji ovlivnila poslední předvolební debata Bidena s Trumpem a nejistota spojená s americkými prezidentskými volbami.
Rozvíjející se obchod Ruska s Čínou, Indií, Spojenými arabskými emiráty, Tureckem a dalšími zeměmi, které sankce nezavedly, se v posledních několika týdnech potýká s velkými potížemi.
Limberský se rozhodl investovat do těžby kryptoměn a společně se třemi společníky nakonec dal na pořízení těžební výpočetní techniky přes čtyři miliony korun. Výnosy z těžby byly ale nižší, než čekal.
Všechny inzeráty na první pohled vypadají jako běžná nabídka brigády, navíc se snadným výdělkem. A ještě jedno mají společné. „Vše je zákonné!“ ujišťuje uživatel „Freedom“.
Když bitcoin před patnácti lety vznikal, sliboval rychlejší a levnější převody, jenže tyto přísliby se nenaplnily a kryptoměny využívají spíše podvodníci než běžní lidé.
Čtyřiadvacetiletý Anton Peraire-Bueno a osmadvacetiletý James Peraire-Bueno se podle amerického ministerstva spravedlnosti dopustili první takové loupeže svého druhu.
„Na začátku stačilo, že člověk zapojil do sítě svůj osobní počítač nebo notebook a byl schopen vytěžit 50 bitcoinů. Dneska by to člověku na osobním počítači trvalo déle, než je čas od vzniku vesmíru.“
„Historické cenové maximum přišlo už před samotným halvingem, což je situace, kterou jsme předtím neviděli,“ uvedl finanční ředitel technologické skupiny SatoshiLabs Štěpán Uherík.
Cena bitcoinu se opět zvyšuje, během pondělního obchodování se tak vrátila nad hranici 70 000 dolarů (přes 1,6 milionu Kč). Spolu s bitcoinem posilují i další velké kryptoměny.