Apel Trumpa na křesťany? Kritici vidí autoritářské sklony, takové komentáře měl i dříve, říká novinářka

Kamala Harrisová získala za první týden své předvolební kampaně 200 milionů dolarů a přilákala na 170 tisíc dobrovolníků. Komentátoři upozorňují na to, že teď je potřeba, aby vytyčila hlavní témata své kampaně. Její protikandidát Donald Trump se nyní více zaměřil na křesťany či kryptoměny. „Myslím, že Trump se snaží najít v kampani, která se velmi proměnila, nějaká nová témata,“ říká pro Český rozhlas Plus Barbora Chaloupková z týdeníku Respekt.

Rozhovor Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exprezident Donald Trump

Kritici vidí u Trumpa autoritářské sklony, říká novinářka Barbora Chaloupková (ilustrační foto) | Foto: Carlos Osorio | Zdroj: Reuters

Bývalý prezident USA a současný kandidát republikánů Donald Trump před víkendem křesťanům slíbil, že když mu dají v listopadu hlas, už nikdy nebudou muset chodit k volbám. Jak to podle vás Donald Trump myslel?
Asi bych se zdráhala snažit se vidět do hlavy Donalda Trumpa. Nehledě na to, že on opravdu ty věci občas hází tak, jak mu přijdou pod ruku. Ale myslím si, že na ten výrok se asi dá koukat dvěma způsoby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Harrisová jasně akcentovala utrpení Palestinců. Pro Trumpa není téma Izraele důležité, míní novinářka Barbora Chaloupková

Samozřejmě ti největší kritici v tom vidí některé autoritářské sklony Trumpa, on už měl takové komentáře dříve. Takže výrok lze potenciálně interpretovat tak, že Trump úplně neoplývá respektem k demokratickým volbám.

Zároveň se na to lze dívat i tak, že americkým křesťanům slibuje, že když pro něj budou volit, tak už nebude potřeba, aby k volbám chodili, protože z Ameriky se stane křesťanská bašta pod jeho vedením.

Donald Trump přibral do témat své kampaně nově také kryptoměnu. Tvrdí, že když se stane prezidentem, vytvoří národní zásobu bitcoinů a speciální radu pro regulaci s jejich obchodováním. Proč tento krok? Koho tím může oslovit?
Nejsem si úplně jistá. Myslím, že Donald Trump se snaží najít v kampani, která se velmi proměnila poté, co prezident Joe Biden odstoupil z kampaně a jeho místo zaujal Kamala Harrisová, nějaká nová témata. Jeho tým bude muset proměnit, jak v kampani vystupuje.

Trump řekl křesťanům, že pokud ho zvolí, nemusí hlasovat za čtyři roky. Není jasné, co tím myslel

Číst článek

Nejsem si úplně jistá, že kryptoměny jsou to, co je zachrání. Ale myslím si, že to lze vnímat i takto, že oni přemýšlí, jak tu kampaň změnit. Kdykoliv mluvíme o kryptoměnách, tak to lze vnímat jako nějaký pokus dotknout se nejbohatších Američanů, kteří potenciálně v kryptoměnách obchodují.

Drobný posun

Návštěvu ve Spojených státech musel předčasně ukončit izraelský premiér Benjamin Netanjahu kvůli tragickému útoku na Golanských výšinách. Předtím se ale stihl setkat jak s Trumpem, tak s Kamalou Harrisovou. Využili toho nějak oba ve své kampaní?
Kamala Harrisová se s ním potkala z funkce viceprezidentky. Jakkoliv samozřejmě už šlo vypozorovat drobnou změnu. Netanjahu se potkal i s Joe Bidenem, nicméně to byla právě Kamala Harrisová, kdo vystoupil na tiskové konferenci s krátkým projevem po jejich setkání.

Ona to v kampani nevyužila explicitně, ale všichni velmi bedlivě sledovali, jak o tom bude mluvit, protože téma války v Gaze a amerických vztahů k Izraeli je pro demokratickou stranu dlouhodobě složité. Strana je v té otázce rozdělená.

Kamala Harrisová doteď velmi jednoznačně akceptovala linku, kterou nastavil Joe Biden, byla součástí té administrativy. Bylo možné vypozorovat drobný posun. Samozřejmě zopakovala, že Izrael má právo se bránit, odsoudila Hamás, odsoudila útok z loňského října.

Trump řekl křesťanům, že pokud ho zvolí, nemusí hlasovat za čtyři roky. Není jasné, co tím myslel

Číst článek

Ale zároveň velmi jasně akcentovala utrpení Palestinců. Tam si myslím, že jde vysledovat drobná změna. Myslím, že vypovídá o tom, že Kamala Harrisová možná stojí trochu někde jinde než Joe Biden.

Vztah Trumpa s Netanjahuem je složitý. Dříve si byli blízcí, po prohraných volbách v roce 2020 Trump špatně nesl, že Netanjahu se za něj odmítl postavit. Trump neřekl nic zásadně nového. On s tím tématem Izraele a války v Gaze nijak výrazně neoperuje. Doteď to pro ně nebylo důležité téma a nemyslím si, že nebude dál.

Kamala Harrisová podle Financial Times výrazně oslovuje generaci Z, tedy dnešní mladé na přelomu třicítky. Čím je pro ně atraktivní, kromě třeba pohledu na válku v pásmu Gazy?
Ona je mladší. Nemyslím, že to je jenom tím, ale je mnohem přístupnější. Silné a slabé stránky bude mít u amerických voličů přesně opačně, jedna z nejslabších stránek Joe Bidena byl jeho vztah k mladým voličům.

Izrael má právo se bránit. Ale záleží na tom jak, řekla Harrisová. Naléhala na Netanjahua kvůli příměří

Číst článek

Oni ho prostě nevnímali příliš pozitivně, u Kamaly Harrisové je to obráceně. Hodně se mluví o její osobnosti, je schopná být velmi bezprostřední. V posledních týdnech se rozjíždí kampaň na sociálních sítích, na TikToku. Podporu jí vyslovila řada výrazných influencerů.

Když se člověk podívá na to, jakým způsobem se doteď o volbách referovalo třeba na sociálních médiích, tak pokud se Joe Biden objevoval v nějakých reelsech (platforma sítě Instagram – pozn. red.) nebo v tiktokových videích, tak to bylo spíš v podobě, která svědčila republikánům.

Objevovala se videa, která si dělala srandu z toho, jak působil zmateně, jak neuměl vystupovat. To byl jediný pohled na Joe Bidena. Kdežto Kamala Harrisová je tam reprezentovaná a objevují se videa, které ji prezentují v mnohem sympatičtějším světle.

Celý rozhovor si můžete poslechnout ze záznamu v úvodu článku.

Pavlína Nečásková, job Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme