Zemětřesení a erupce sopky. Činnost na Kamčatce může vést k problémům v letectví i k tsunami

Na ruském poloostrově Kamčatka začala o víkendu erupce sopky Šiveluč. Vulkán vyvrhl popel až do výše devíti kilometrů. Na platformě Telegram to oznámili odborníci z vulkanologického a seismologického institutu při ruské Akademii věd. Činnost sopky by mohla mít dopad na leteckou dopravu.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropské seismologické středisko (EMSC) mezitím uvedlo, že oblast u pobřeží Kamčatky zasáhlo v sobotu zemětřesení o síle 7,2 stupně.

Podle ruské státní agentury TASS otřesy o síle sedmi stupňů byly zaznamenány v Tichém oceánu, 108 kilometrů jihovýchodně od města Petropavlovsk-Kamčatskij. Zatím nejsou žádné zprávy o raněných.

Erupce na Islandu mají trvat několik století. Způsobilo je magma nahromaděné pod povrchem, říká studie

Číst článek

Americké středisko pro varování před tsunami podle agentury Reuters varovalo před možnou vlnou tsunami. Kamčatská pobočka ruského ministerstva pro mimořádné situace však oznámila, že tsunami nehrozí.

Šiveluč, jeden z nejaktivnějších vulkánů na Kamčatce, se nachází asi 450 kilometrů severovýchodně od jediného většího města na poloostrově, Petropavlovska-Kamčatského.

Kamčatka, která leží v severozápadním cípu Tichého oceánu, patří k nejaktivnějším seizmickým oblastem světa. Na poloostrově je kolem 200 sopek, z nichž devětadvacet je činných. Nejvyšší z nich Ključevskaja dosahuje výšky 4750 metrů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme