Na ruskou propagandu neplatí korektnost, ale otevřenost. Nenechme se kontaminovat, říká Foltýn

V reakcích na metody ruské propagandy podle koordinátora strategické komunikace vlády Otakara Foltýna neplatí korektnost, ale otevřenost pojmenování. Uvedl to na středeční konferenci v Poslanecké sněmovně.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otakar Foltýn z Vojenské kanceláře prezidenta republiky na tiskové konferenci ke sbírce na drony pro Ukrajinu

Otakar Foltýn z Vojenské kanceláře prezidenta republiky na tiskové konferenci ke sbírce na drony pro Ukrajinu | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Lidé, kteří mají pocit, že je v Česku přestupována hranice svobody projevu, nevidí podle něj do zahraničí, kde se takové věci dějí. Zmínil zakazování diskusních platforem a „vypadávání opozice z oken“ v Rusku či „státní stalking“ provozovaný v Číně.

V době, kdy Rusko a Čína využívají sociální sítě k destrukci, je podle něj třeba, aby stát byl schopen říct, na jakých hodnotách stojí. Konferenci Bezpečnost státu a pseudokonzervativní hnutí aneb Jak rozlišit autentickou konzervativní politiku od antidemokratické subverze uspořádala vládní KDU-ČSL.

Kyjev měl odhalit viníka červencového útoku na dětskou nemocnici. Podezírá velitele ruského letectva

Číst článek

Za nelegitimní ve veřejném prostoru pokládá Foltýn schvalování ruské agrese, adorování jeho válečných aktivit či výsledků organizace společnosti v Číně. „Kritika vlády je nezbytnou součástí demokracie, pokud máte pouze jiný názor, je naprosto legitimní,“ uvedl na dotaz ohledně možného omezování politické diskuse před volbami, které čekají Česko v příštím roce. Ve veřejné diskusi je podle něj nicméně třeba zohlednit, jakým způsobem v Česku ruská propaganda působí. „Nenechme kontaminovat všechno,“ konstatoval.

Kontaminaci normálního konzervatismu podle Foltýna nezpůsobilo Rusko ani Čína, ale nové sociální sítě, které kvůli reklamě s použitím algoritmů vyvolávají negativní emoce, aby udržely pozornost sledujících. „To Rusko ví, nevynalezlo sociální sítě,“ konstatoval s tím, že ale používá šikovně formulované narativy, které zvyšují nenávist, frustraci a strach.

Při konzumaci informací, jimiž je současná doba přehlcená, se podle Foltýna nabízí hodnoty: svoboda, důstojnost, spravedlnost, soucit a odpovědnost jako jakési brýle. Zamyslet by se měl člověk nad informacemi, které jsou s nimi v rozporu.

Litevská ministryně vnitra: Nachystáme celonárodní evakuační plán, jen regionální nestačí

Číst článek

Bývalého náčelníka Vojenské policie Foltýna vláda jmenovala do funkce na konci května, některé jeho výroky budí kontroverze, čelí také obviňování z cenzury. Při červnovém sněmovním semináři řekl, že nebude dělat žádnou cenzuru, a pokud někdo tvrdí, že ano, tak prosazuje ruský narativ, jedná proti zájmům vlastního státu a je kolaborantem současného kremelského režimu.

V poslední době vzbudil kontroverze také Foltýnův výrok o podporovatelích režimu Vladimira Putina. „Proč někdo vůbec může obdivovat, omlouvat, anebo dokonce blahořečit tak neuvěřitelně zrůdný režim, jako je třeba současný Putinův režim. Velmi často to jsou lidé, kteří jsou nešťastní, zapšklí, zahořklí, smutní, opuštění anebo mají jenom životní smůlu, anebo jsou to prostě jenom svině,“ uvedl Foltýn.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme