Dole svačina, nahoře nocleh. Lesníci budují u turistických tras nouzové útulny
Místo, kde se dá složit batoh a vybalit řízek na svačinu. Lesníci v Pardubickém kraji postavili první nouzové útulny. Dřevěné domky kopírují dálkové turistické trasy. A pokud poutníci už nemají sílu pokračovat dál, nebo je zastihne špatné počasí, můžou zůstat přes noc. Útulnu najdete třeba i u Pařížovské přehrady.
Útulna má rozměr 4x4 metry a je ze smrkového dřeva. „Útulna slouží jako doplněk dálkové turistické trasy Via Czechia. Budoucí stav je systém takových záchytných bodů ve vzdálenosti zhruba denní chůze, je to nějakých 25 kilometrů, aby turisté měli nějaké důstojné místo něco sníst, vypít, odpočinout si,“ říká lesní správce Martin Zavrtálek.
Dole lavičky, v patře provizorní noclehárna. V Pardubickém kraji lesníci postavili první nouzové útulny pro turisty
Podle něj je útulna zkonstruovaná tak, že přízemí je koncipováno jako místo denního odpočinku, horní patro jako možnost nouzového přenocování v případě, že se stane něco nepředvídatelného. Do útulny se vejdou 4 osoby.
Martin Zavrtálek dodává, podle čeho vybírali místo, kde objekt stojí: „Vybírali jsme místa, která jsou nějakým způsobem zajímavá. Těch míst máme vytipovaných několik. Trošku problém je, že většina Lesní správy Nasavrky je situována v překryvu s CHKO Železné hory, ty k našemu překvapení se k těm záměrům staví dosud poměrně rezervovaně.“
Po celém Česku už stojí přes třicet útulen a státní lesy za ně zaplatily skoro sedm milionů korun. „Útulny jsme stavěli v rámci programu Lesy pro život s cílem podpořit turistiku a pobyt v přírodě,“ doplňuje mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
Další dřevěné domky mají postupně přibývat a v plánu jsou i nouzová nocoviště pro stany. Prohlédněte si mapu nouzových míst pro přespání: