Mokřady a rašeliniště na Šumavě se začínají plnit vodou, správci parku zahájili revitalizaci

Na šumavské mokřady a rašeliniště poničené odvodňováním se vrátí voda. Správa národního parku zahájila terénní práce projektu Život pro mokřady (LIFE for MIRES), který je z velké části financován z prostředků EU. Jako první se obnovy dočká prameniště nad řekou Křemelnou u bývalé osady Malý Bor na Prášilsku.

Šumava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přehrát

00:00 / 00:00

Mokřady a rašeliniště na Šumavě se začínají plnit vodou, správci parku zahájili revitalizaci

„Tím, že blokujeme odvodňovací kanály a obnovujeme malé potůčky, se snažíme dát vodní poměry do přirozeného stavu, jak to bylo před odvodněním“ vysvětlil Lukáš Linhart z Národního parku Šumava.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návrat vody do šumavských vysušených mokřadů a obnova drobných potoků. To si klade za cíl projekt Život pro mokřady. Co všechno revitalizace obnáší? Poslechněte si reportáž Jitky Englové

Lokalita Malý Bor má kolem třiceti hektarů a třetina z toho jsou prameniště. „V minulosti se to prameniště rozsekalo hustou sítí odvodňovacích kanálů, jsou jich tady tak tři kilometry. Ta voda se soustředila do jednoho hlubokého kanálu a voda odtekla rychle, nejkratší cestou do řeky Křemelná. Pak se nemůžeme divit, že je v krajině sucho a že nám docházejí podzemní vody,“ řekla bioložka Iva Bufková z NP Šumava.

Někde pracuje bagr, jinde se staví hráze rukama

Některé kanály jsou již zaslepené, zasypané a už se do nich vrátila voda. Prameniště reaguje hodně rychle a okamžitě se začne zaplňovat vodou.

Mráz v létě. Na Šumavě naměřili v pondělí ráno minus 3,5 stupně Celsia

Číst článek

Podobných lokalit se v rámci projektu Život pro mokřady bude realizovat přes čtyřicet. „Zásah se musí udělat rychle a tam kde to jde, použijeme techniku. Pokud tam nejsou vzácné biotopy, abychom je neponičili,“ dodal Lukáš Linhart. Na rašeliništi se ovšem pracuje ručně. „Jde to, nejsou tam kameny. Dá se ručně udělat hráz, která dobře drží,“ doplnila Iva Bufková.

Do roku 2024 zrevitalizuje Správa Národního parku Šumava v rámci projektu Život pro mokřady 2000 hektarů mokřadů a rašelinišť. Součástí projektu jsou i aktivity pro veřejnost, které zahrnují hlavně program pro návštěvníky Šumavy, mnoho dobrovolnických akcí na záchranu mokřadů, řadu publikací a také výukový program pro děti a školní mládež.

Srovnávací snímky Ivy Bufkové ze Správy Národního parku Šumava potvrzují, že systém blokování odvodňovacích kanálů dobře funguje. Po dřívějších revitalizacích už jsou vidět zarůstající kanály.

Iva Kokešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme