Chránit, nebo lovit? V africké savaně se rozhoduje o budoucnosti vzácných slonů s kly až k zemi

Díky dlouholeté ochraně proti lovu, speciální genetické výbavě a dlouhému věku se dnes na hranicích Tanzanie a Keni vyskytují výjimeční sloní samci, jejichž dlouhé kly dřou při chůzi o zem. Jeden přitom může vážit až 45 kg. Kvůli nedávnému zrušení sloní ochrany na tanzanské straně a následnému zabíjení slonů se však rozhořela debata o jejich ochraně, informoval britský deník The Guardian.

Dodoma/Nairobi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koridor pro slony v keňské národní rezervaci Maasai Mara vede mezi Keňou a Tanzanií

Koridor pro slony v keňské národní rezervaci Maasai Mara vede mezi Keňou a Tanzanií | Foto: Andrew Wasike | Zdroj: Reuters

„Zastřelení samci byli jedni z nejstarších a největších členů populace,“ píše v dopise zveřejněném na webu Science skupina ochránců pro jejich obranu. „Naživu mají tato zvířata větší biologickou, ekonomickou a společenskou hodnotu. Zabitím jejich přínos končí,“ vysvětlují.

Čeští odborníci nasazují slonům a lvům v Africe telemetrické obojky. Data poslouží k ochraně zvířat

Číst článek

Turisté, které výjimečná zvířata lákají, jsou prý podstatným ekonomickým zdrojem pro místní komunity.

„Starší samci jsou navíc důležitými členy stáda, protože řídí jeho pohyb a mladí samci se od nich učí,“ doplňuje argumenty pro ochranu Joyse Poole, autorka dopisu proti lovu slonů.

Jiné studie však dokládají, že trofejový lov může paradoxně mít pozitivní vliv na uchovávání přírodního bohatství. Prostředí kontrolovaná pro lov totiž poskytují vhodné podmínky pro další ohrožené druhy.

Mezinárodní svaz ochrany přírody v roce 2017 prohlásil, že „trofejový lov je stále častěji pod dohledem a čelí kampaním požadujících rozsáhlý zákaz. To by ale mohlo urychlit úbytek volně žijících ikonických živočichů, odstranit ekonomické pobídky pro zachování přírodních stanovišť a podkopat již tak marginalizované komunity“.

Na jihu Afriky se podle studie povedlo stabilizovat populaci slonů. Dokonce pomalu roste

Číst článek

„Lovecká licence stojí kolem 5000 amerických dolarů a za trofej zaplatíte 10 tisíc dolarů. Cena za pronájem určité lokality se může vyšplhat až na 60 tisí USD. Není toto snad vytváření pracovních míst a vracení peněz zpět do ochrany přírody?“ říká pro The Guardian anonymní zdroj, který dlouhodobě pracuje jako organizátor loveckých zájezdů. „Jeden zájezd zaměstná kolem 30 místních lidí,“ dodává.

Podle jiných je tato debata jen příznakem rozsáhlejšího problému. „Nelze totiž předpokládat, že jednoduchý zákaz způsobí, že zvířata a lidé budou žít v harmonii,“ popisuje Amy Dickmanová, odbornice na ochranu životního prostředí z Oxfordské univerzity.

A zdůrazňuje, že „zmíněný dopis následuje chybný vzorec, který požaduje okamžité ukončení lovu, aniž by navrhoval jakékoliv alternativní zdroje příjmů“.

Vojtěch Záhora Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme