Demokraté po Bidenově odstoupení vybrali téměř 50 milionů dolarů. Řada voličů ‚pociťuje úlevu‘
Po týdnech nejistoty ohledně toho, kdo bude demokratickým kandidátem v listopadových prezidentských volbách ve Spojených státech, vyjadřují podle agentury AP mnozí demokratičtí voliči úlevu v reakci na rozhodnutí prezidenta Joea Bidena neucházet se o znovuzvolení do Bílého domu. Rozhodnutí zároveň přinesl obrat ve schopnosti Demokratické strany vybírat peníze na kampaň.
Čtyřicetiletý sportovní trenér Jerod Keene ze státu Arizona hodlal pro Bidena v listopadu hlasovat, prezidentovo rozhodnutí ho však potěšilo a označil ho za „nevyhnutelné“. Vyjádřil naději, že novým kandidátem bude viceprezidentka Kamala Harrisová, jejíž kandidaturu Biden podpořil.
Joe Biden odstoupil z kandidatury na amerického prezidenta. Vyjádřil podporu Harrisové
Číst článek
„Kamala Harrisová je nejsnadnější volbou, protože je viceprezidentka a pro stranu by bylo obtížné zkoušet jít jiným směrem,“ tvrdí Keene. „A zdá se mi připravená,“ dodává.
Jednaosmdesátiletý Biden rozhodnutí neusilovat o další funkční období oznámil v neděli. V posledních týdnech čelil tlaku na odstoupení z boje o Bílý dům v souvislosti se svým nepovedeným výkonem v červnové televizní debatě s republikánským prezidentským kandidátem Donaldem Trumpem.
Demokraté po Bidenově odstoupení vybrali skoro 50 milionů dolarů (1,16 miliardy Kč), oznámila platforma ActBlue, která pro stranu zprostředkovává příspěvky. „Drobní dárci jsou motivovaní a připravení zapojit se do těchto voleb,“ uvádí na sociální síti X.
Úlevu spojenou s Bidenovým krokem vyjadřovali v rozhovorech s agenturou AP voliči po celých Spojených státech. V takzvaných swing states, tedy „kolísavých“ státech, které nejsou dlouhodobě baštou jedné či druhé klíčové strany a které bývají v americkém volebním systému rozhodující, signalizovali mnozí voliči optimismus ohledně nového kandidáta, ať už jím bude Harrisová, nebo někdo jiný, píše AP.
Osmašedesátiletá Lucy Ouanová z Las Vegas uvedla, že je hrdá na Bidenovo rozhodnutí vzdát se kandidatury a podpořit Harrisovou. „Končí skvělým způsobem,“ řekla. „Trump by se měl obávat. Nyní bude kandidovat proti někomu silnému,“ dodala.
Článek pokračuje pod online reportáží.
‚Smíšené pocity‘
Bidenovo rozhodnutí přivítal rovněž dvaasedmdesátiletý Arthur Downard z Oregonu. „Je to skvělý prezident a pro zemi toho hodně udělal. Ale je příliš starý a nedokáže se jasně vyjadřovat,“ prohlásil. „Není dobrým reprezentantem Demokratické strany,“ dodal.
Trump tvrdí, že to proti Harrisové bude lehčí. Teď ale bude on tím starým kandidátem, říká novinářka
Číst článek
Někteří voliči, například Lacey LeGrandová z Nebrasky, uvedli, že plánovali volit Bidena jen proto, že to není Trump. „Rozhodně nepodporuju Trumpa,“ prohlásila LeGrandová. „Takže si myslím, že bych nakonec podpořila Bidena. Ale nebyla jsem z toho moc nadšená,“ dodala.
Některé voliče však Bidenovo rozhodnutí vzdát se kandidatury nepotěšilo. Šestasedmdesátiletá Dorothy Redheadová z Georgie uvedla, že ji toto rozhodnutí zklamalo, ale musí se s ním smířit. Dvaasedmdesátiletá realitní makléřka Jarvia Haynesová z Louisiany prohlásila, že má z Bidenova rozhodnutí „smíšené pocity“. „Nemyslím si, že to měl vzdát,“ uvedla. „Na druhou stranu je to tak možná nejlepší,“ dodala.
Psychoterapeutka Barbara Orrová z Pensylvánie agentuře AP řekla, že považovala Bidena za schopného kandidovat, porazit Trumpa a absolvovat další funkční období. Jeho rozhodnutí ukončit kandidaturu nicméně přijala jako známku toho, že se neřídí svým egem a že pochopil, že kvůli slabému výkonu v debatě ztratil důvěru voličů. Pětašedesátiletá Orrová rovněž prohlásila, že Harrisová na ni nedělá velký dojem, ale mohla by se chopit příležitosti a uspět. „V historii už se to stalo,“ dodala.
Vybrané peníze
‚Skutečný vlastenec a velký Američan.‘ Demokraté oceňují Bidenovo rozhodnutí odstoupit z kandidatury
Číst článek
V několika hodinách po Bidenově nedělním oznámení, že nebude kandidovat a že podporuje prezidentskou kandidaturu Harrisové, již někteří dárci vystoupili na podporu viceprezidentky. Vzácné prohlášení přišlo od Karly Jurvetsonové, která v posledních letech demokratům darovala přes 40 milionů dolarů, napsal deník The New York Times (NYT).
„Od této chvíle až do dne voleb budu pracovat na tom, aby byla Harrisová zvolena,“ řekla americká lékařka a filantropka, která je považována za jednoho z hlavních sponzorů Demokratické strany.
Bidenova kampaň již formálně nese jméno viceprezidentky, která okamžitě získala přístup k penězům vybraným na znovuzvolení prezidenta, uvádí americká média.
Viceprezidentka také přebírá otěže rozsáhlé volební operace, které se věnuje na 1300 pracovníků a desítky kanceláří napříč USA. Šéfky Bidenovy kampaně Jen O'Malleyová Dillonová a Julie Chavezová Rodriguezová podle informací NYT v neděli informovaly personál, že nyní pracují pro štáb „Harris for president“.