Mládě žirafy v pražské zoo překonalo zdravotní problémy. Poprvé se ukázalo návštěvníkům
Mládě žirafy severní núbijské je od úterý k vidění v pražské zoo. Malá samička se narodila na začátku měsíce, avšak dosud byla s matkou v zázemí Afrického domu kvůli nedostatečně stabilnímu postoji levé hrudní končetiny, který se u ní záhy po porodu projevil. Pohyb po pevném povrchu a vzorná péče matky sehrály svou roli a komplikace se vyřešila bez zásahu veterináře.
Nový přírůstek se v úterý seznámil s vnitřní expozicí a posléze i se zbytkem stáda. Matkou mláděte je samice Faraa, zatímco třicetinásobným otcem se stal posmrtně samec Johan.
„Rok atraktivních a také chovatelsky významných mláďat u nás není zdaleka u konce. Ke gorilám, orangutanovi, vombatovi či luskounovi nově přibyla malá žirafa,“ říká ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.
„Slavný samec Johan loni v dubnu pářil samici Faru, a tak jsme poté bedlivě sledovali první náznaky možné Fařiny březosti. Po jednom roce, dvou měsících a dvaceti devíti dnech se narodil poslední, celkem třicátý Johanův potomek,“ popsal ředitel zoo.
Pro zkušenou žirafí matku Faru je malá samička již čtvrtým mládětem. Po porodu, který trval ke čtyřem hodinám, se mládě začalo čile stavět na nohy.
OBRAZEM: Vysoké teploty jsou nebezpečné i pro zvířata. Pražská zoo si objednala deset tun ledu
Číst článek
Brzy však bylo patrné, že levá hrudní končetina je v karpálním kloubu výrazně prohnutá směrem dozadu. Samička se přesto pohybovala velmi jistě a také pila od matky.
Díky důkladnému sání mateřského mléka a kontrolovanému pohybu začala noha k radosti chovatelů postupně posilovat a postoj se tím zkorigoval samovolně.
Návštěvníci mohou žirafy – včetně dvoutýdenního mláděte – pozorovat v pavilonu Africký dům v horní části zoo. Do přilehlého výběhu sdíleného se zebrami, pštrosy a několika druhy antilop se mládě podívá až poté, co si zvykne na vnitřní expozici.