V Botnickém zálivu je nedostatek sleďů. Švédové se obávají, že bude nedostatek rybích specialit

Švédové mohou očekávat nedostatek tradičních pochoutek. Příčinou jsou katastrofálně špatné úlovky sleďů v Botnickém zálivu. Rybáři se potýkají s chybějícími hejny ryb, část z nich už dokonce letošní sezonu vzdala.

Stockholm Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sledi (ilustrační foto)

Sledi (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

Výpadek rybolovu je skutečně velký a citelný. Takhle situaci třeba popisuje majitel jedné z menších firem, která ulovené sledě zpracovává, Björn Lundgren. Jeho firma měla v plánu letos vyrobit asi pět tisíc plechovek naložených sleďů: „Tak, jak se to teď zdá, je sleďů v moři velký nedostatek. Něco takového jsem ještě nezažil. Úplně vymeteno. Zatím máme asi tak pět set plechovek.“

Tradiční chorvatský jídelníček ohrožuje invazivní druh. Úhoře vytlačují krabi z Atlantiku

Číst článek

Část rybářů už kvůli situaci na severovýchodním pobřeží Švédska nevydržela a vydala se se svými loděmi jinam.

Samotní rybáři nevědí, proč sledi v moři chybí, ale situace už delší dobu není zrovna růžová. Ryby ubývají už sto let a teď se dospělí jedinci schopní reprodukce dostávají na úroveň, která ohrožuje celou populaci.

Příčinou je podle Magnuse Appelberga ze Švédské zemědělské univerzity nejen samotný rybolov, ale třeba i konkurenční ryby, jako jsou šproti, kterých je naopak od 90. let dost.

Oceán vyplavil u břehu Ghany 80 mrtvých delfínů a množství ryb. Zranění neměly, po příčině se pátrá

Číst článek

Zajímavým způsobem situaci ovlivňuje i rybolov samotný. Do sítí se chytí především velké kusy, ty nejsilnější, které se tak nestihnou rozmnožit.

Švédsku tak hrozí nedostatek sleďů. Jak řekl Lundgren, krize už tady je. Nedostatek by mohl být především takzvaného surströmmingu, tedy v překladu kyselých sleďů. Tohle jídlo je specialitou právě z pobřeží Botnického zálivu a je trochu nechvalně známé i ve světě.

Ryby se nasolí jen tak moc, aby nezačaly hnít, a nechají se v plechovkách fermentovat. Dostanou tak typickou kyselou chuť a především velmi silný zápach. I otrlí Švédové proto surströmming většinou jí jen venku, zpravidla na tradičním chlebu s bramborami a cibulí.

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme