Organizace OSN pro výživu a zemědělství ve své nejnovější zprávě tvrdí, že produkce vodních živočichů na farmách poprvé překonala úlovky z rybolovu. Rybí farmy jsou považovány za ekologičtější.
Orná půda bude plná škodlivých látek, jako jsou třeba polychlorované bifenyly, bude tak potřeba prozkoumat, zda je půda stále ještě vhodná pro zemědělství, říká geograf a hydrolog Bohumír Jánský.
Polští rybáři už čtvrtý rok v řadě nesmí lovit tresky v Baltu. Mnohé zákaz přivedl na pokraj bankrotu. Bez ochrany rybí populace ale hrozí, že tresky od pobřeží Polska zmizí.
Konflikt kvůli rybolovným právům v posledních měsících vyhrotil vztahy mezi Londýnem a Paříží, která tvrdila, že Británie upíráním licencí francouzským rybářským lodím porušuje dohody.
Podobný incident se opakoval už v říjnu, kdy Francie nakrátko zadržela britskou loď. Británie nedodržuje pobrexitová pravidla rybolovu i podle Evropské unie.
Podle francouzských úřadů loď lovila poblíž ústí řeky Seiny bez patřičného povolení. Plavidlo i s posádkou již opustilo přístav Le Havre, uvedl mluvčí společnosti Macduff Shellfish, která loď vlastní.
Francie je podle agentury Reuters rozzuřená postupem jednání o přístupu do britských vod po odchodu Británie z Evropské unie. Londýn se nechal slyšet, že chystá odvetu.
„Vláčkaři, kteří chytají na umělé nástrahy, jsou natěšení. Někteří si v zahajovací den vezmou dovolenou a užijí si to první nahození třpytky anebo i ten lov na rybičku,“ tvrdí hospodář Jiří Anderle.
Nedostatek by mohl být především takzvaného surströmmingu, tedy v překladu kyselých sleďů. Tohle jídlo je specialitou právě z pobřeží Botnického zálivu. Ryby se nasolí jen tak moc, aby nezačaly hnít.
„Krevety jsou opravdu skvělým plodem mořem, a kdo tvrdí, že jsou to mořské potvory, tak ať, jsou to ty nejchutnější potvory pod sluncem s opravdu nezaměnitelnou chutí.“
Francie tvrdí, že úřady na Jersey zavedly podmínky pro udělování licencí francouzským rybářům, které odporují obchodní dohodě s Británií. Zhruba 60 francouzských lodí chce na protest blokovat přístav.
Třem čtvrtinám druhů žraloků přitom hrozí vyhynutí. „Je to zlé. Až se mi chce brečet. Jestli to takhle půjde dál, všechny je nezachráníme,“ řekla mořská bioložka Melissa Christina Márquezová.
Velká Británie opustila celní unii a po 48 letech se definitivně oddělila od EU. Budoucí vztahy upravuje pobrexitová dohoda. Už teď se v ní ale objevují trhliny, a to v klíčové části o rybolovu.
Na dosažení dohody a její ratifikaci zbývají necelé dva týdny. Drtivou většinu sporů se podařilo oběma stranám vyřešit, poslední velkou překážkou zůstává právě rybolov.
„Myslíme si, že je v tuto chvíli zodpovědné postoupit ještě o další míli," shodli se Boris Johnson a Ursula von der Leyenová a oznámili, že nedělní jednání zatím výsledek vyjednávání nepřineslo.
Francouzští výzkumníci vybavili bezmála 170 albatrosů z ostrovů v jižním Indickém oceánu speciálními čidly. Zařízení ukazují GPS souřadnice ptáků a zároveň snímají radiové signály vysílané loděmi.
Neobyvatelné skalisko v roce 1955 anektovalo Spojené království: námořnictvo na něm vztyčilo britskou vlajku. O 17 let později britští poslanci formálně připojili ostrov ke skotskému hrabství.