Poslední brexitová karta? Belgické rybáře má spasit listina z roku 1666
Neústupnost Velké Británie ve vyjednáváních o rybolovu s Evropskou unií přiměla belgické úřady hledat pomoc u anglického krále Karla II. ze 17. století. Vláda severní vlámské části země zadala právníkům rozbor listiny z roku 1666 zaručující vlámským rybářům přístup do vod u britských břehů. Podle vlámské ministryně hospodářství bude chtít vláda glejt použít, pokud rozhovory Bruselu s Londýnem selžou, napsal v úterý list Financial Times.
Británie opustila evropský blok v lednu a obě strany mají do konce roku čas na uzavření dohody upravující budoucí vztahy. Rybolov je vedle pravidel hospodářské soutěže a dohledu nad dodržováním smluv jedním z trojice dlouhodobě sporných témat, která zatím blokují pokrok v rozhovorech.
Dohoda mezi Británií a unií nebude, pokud se Brusel nezmění svůj přístup, prohlásil Johnson
Číst článek
Belgická média již o „Chartě rybolovných práv“ píšou více než rok, dosud však tyto zprávy vyvolávaly spíše úsměv a málokdo archivní listinu bral vážně. S krátícím se časem na uzavření dohody však vlámské úřady dospěly k závěru, že jim možná listina zůstane v ruce jako poslední brexitová karta.
„Belgie nebude váhat přihlásit se o toto právo,“ řekla deníku Financial Times vlámská ministryně Hilde Crevitsová. První právní analýzy podle ní uvádějí, že pokud obě strany neuzavřou jinou dohodu, lze tři a půl století starou licenci uplatnit.
Královské privilegium zaručuje 50 rybářům z Brugg navždy přístup do vod u Británie. Karel II. jej podle historiků vydal z vděčnosti za to, že mu právě město na severu dnešní Belgie poskytlo útočiště v polovině 17. století, kdy během občanské války dočasně odešel do exilu po popravě svého otce Karla I.
Podle ministryně Crevitsové pochází z britských vod zhruba polovina všech úlovků vlámských rybářů, kterých je zhruba 2500. Pokud by tam nemohli dále lovit, znamenalo by to pro ně existenční hrozbu, dodala ministryně.
Spor o rybolov
Belgie patří spolu s Francií či Nizozemskem do skupiny unijních zemí požadujících v rozhovorech s Británií zachování současných kvót pro rybolov v britských vodách a odmítajících učinit jakýkoli ústupek.
Podobně nekompromisní přístup však má i britská vláda, pro niž se stal rybolov politicky citlivou otázkou. Premiér Boris Johnson v kampani za vystoupení z EU slíbil rybářům, že získají zpět kontrolu nad lovem v britských vodách, a od té doby se staly ryby jedním ze symbolů britské nezávislosti na unii.
Někteří analytici podotýkají, že jednání o celém vzájemném obchodu proto může zhatit spor o odvětví tvořící na obou stranách Lamanšského průlivu jen několik desetin procenta ekonomiky.