‚Zabraňovala našim rybářům v obživě.‘ Filipíny odstranily čínskou bariéru v Jihočínském moři

Filipíny oznámily, že ve sporné části Jihočínského moře odstranily plovoucí bariéru nainstalovanou Čínou, která podle nich bránila plavbě a rybolovu. Podle agentury Reuters by tento krok mohl dále zvýšit napětí mezi Manilou a Pekingem.

Manila/Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filipíny v neděli zveřejnily záběry, na nichž je vidět čínská pobřežní stráž, jak natahuje dlouhou bariéru tvořenou sítí a kulatými bójkami poblíž řetězce ostrůvků Scarborough Shoal, o které se Čína pře s Filipínami. Manila krok Pekingu ostře odsoudila a uvedla, že bariéra znemožňuje rybářům přístup k této mělčině, a připravuje je tak o rybolov a o živobytí.

‚Nepřiměřená a agresivní akce.‘ Čína zablokovala podle Filipín jejich loď v jihočínském moři

Číst článek

Filipínská pobřežní stráž v pondělí oznámila, že zábranu z moře na příkaz prezident Ferdinanda Marcose mladšího odstranila. „Bariéra představovala nebezpečí pro plavbu a jasně porušovala mezinárodní právo. Bránila také v rybolovu a obživě filipínským rybářům,“ dodala filipínská stráž.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí na dotaz ohledně akce Pekingu v Jihočínském moři řekl, že jeho země přijala potřebná opatření v souladu se zákony poté, co v pátek proniklo do čínských vod plavidlo filipínského úřadu pro rybolov. Souostroví Scarborough Shoal, které Čína nazývá Chuang-jan, mluvčí označil za čínské území.

Čína si nárokuje 90 procent plochy Jihočínského moře, kde se ovšem překrývají ekonomické zájmy také Vietnamu, Malajsie, Bruneje, Indonésie a Filipín. Toto moře je bohatým lovištěm ryb, zřejmě skrývá i rozsáhlé zásoby ropy a zemního plynu a vedou tudy významné námořní trasy.

V roce 2012 Peking obsadil řetězec útesů a skalnatých ostrůvků Scarborough Shoal, a donutil tak filipínské rybáře, aby vyplouvali dál a za menšími úlovky.

Čínské nároky neuznal v roce 2016 mezinárodní rozhodčí soud v Haagu, Peking však oznámil, že se tímto rozhodnutím nebude řídit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme