Ptačí špioni stopující rybářské lodi. Albatrosi ve Francii pomáhají v boji s nelegálním rybolovem
Ve Francii představili projekt, ve kterém mořští albatrosi pomáhají v boji proti nelegálním rybářům. Velcí mořští ptáci v něm hlídkují v rozlehlých vodách jižních oceánů a s pomocí speciálních snímačů pomáhají v uvozovkách lovit neregistrované rybářské lodě.
Francouzští výzkumníci z univerzity v La Rochelle vybavili bezmála 170 albatrosů z ostrovů v jižním Indickém oceánu speciálními čidly. Zařízení ukazují GPS souřadnice ptáků a zároveň snímají radiové signály vysílané loděmi.
V mořských hlubinách panuje šero a vysoký tlak. Přesto tam žijí ryby, co vidí barevně, zjistili vědci
Číst článek
Čidla mají dosah pět kilometrů a získaná data okamžitě odesílají na sběrné místo, kde se vše porovnává s databází registrovaných rybářských lodí. Úřady díky tomu mají možnost zjistit, jestli rybáři loví i v oblastech, kde je rybolov zakázaný.
Projekt už má za sebou testovací fázi, která trvala od předloňského listopadu do loňského května. Albatrosi v této části pokryli 47 milionů čtverečních kilometrů oceánů, to je pro srovnání zhruba pětinásobek rozlohy celé Evropy. Díky tomu vědci dokázali vytvořit vůbec první odhad toho, jak vypadá rybolov v jižní části Indického oceánu.
Albatrosi navázali kontakt s asi 350 loděmi a zjistili, že třetina z nich měla vypnutý identifikační systém. Jinými slovy, posádka mohla ryby lovit nelegálně. Vědci to díky projektu dokázali popsat tak, že některé, například španělské nebo čínské, lodě se přiblíží k určité ekonomické zóně a najednou zmizí z oficiálních snímačů.
Proč albatros?
Albatrosi mají rozpětí křídel asi tři a půl metru a zásadní je, že dokáží uletět obrovské vzdálenosti od pevniny. Jsou také proslulí tím, že doprovázejí rybářské lodě, které vydrží sledovat i několik hodin.
Jak napsal francouzský deník Le Monde, jsou podle výzkumníků efektivnější než drony. Na nápad vědci přišli, když zkoumali úmrtnost albatrosů. Když sledovali jejich trasy, napadlo je, že by se čidla dala využít i k ochraně dalších živočichů.
Francouzští výzkumníci z Univerzity v La Rochelle teď chtějí spustit druhou fázi, ve které by mělo být dalších 60 albatrosů. Výsledky zároveň zaujaly novozélandský úřad pro dohled nad rybolovem a také úřady v Jihoafrické republice. Podle listu Le Monde se o projekt zajímají i třeba na americké Hawaji.