Šedesát pět dní bez rybaření. V Bangladéši se zákazem lovení snaží zvýšit počet ryb u pobřeží

V Bangladéši v pondělí začal platit 65denní zákaz rybolovu, jímž se místní úřady snaží zvýšit počet ryb v pobřežních vodách této jihoasijské země. Nařízení se vztahuje na všechny druhy rybářských plavidel, uvedl zpravodajský server BBC. Protestovat proti zákazu chtějí tisíce rybářů, podle nichž je opatření ponechá bez zdroje příjmů.

Rangún (Aktualizováno: 20:24 20. 5. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rybáři exkluzivně loví poutine ve francouzském Cagnes-Sur-Mer.

Nynější rozhodnutí se poprvé dotkne všech rybářů, tedy i místních menších rybářských podniků. (ilustrační foto) | Foto: Eric Gaillard | Zdroj: Reuters

Zákaz, který platí od 20. května do 23. července, byl zaveden v době, kdy se ryby rozmnožují. Ministerstvo pro rybolov a hospodářská zvířata se obává, že zdroje ryb budou brzy vyčerpány.

Indií se přehnal cyklon Fani. Zabil 33 lidí a stovky tisíc dalších připravil o střechu nad hlavou

Číst článek

„Měli bychom nechat ryby růst a množit se. V opačném případě, budeme muset v budoucnu trpět,“ uvedl šéf resortu. Na dodržování nařízení bude společně s pobřežní hlídkou dohlížet i námořnictvo.

Bangladéš v minulosti zavedl několik krátkodobých zákazů pro komerční rybolov. Nynější rozhodnutí se poprvé dotkne všech rybářů, tedy i místních menších rybářských podniků. Nařízení navíc bude ve stejném období platit i v následujících letech.

Místní odbory ale žádají, aby vláda zavedení zákazu znovu projednala. Požadují navíc pro rybáře kompenzace za ušlý zisk.

Ryby jsou v Bangladéši důležitou součástí místní kuchyně i významnou exportní komoditou, zejména placka iliša, což je druh sledě. Populace sleďů, kteří se dříve bohatě vyskytovali v Bengálském zálivu, ale kvůli nadměrném rybolovu klesla. Bangladéš zajišťuje asi 60 procent celosvětové produkce tohoto druhu ryby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme